ПОРЕД ЛУТАЛИЦА, УЛИЦЕ ПРЕПУНЕ И ВЛАСНИЧКИХ ПАСА: Град Београд уз помоћ екипа ЈКП "Ветерина" покушава да реши велики проблем
ДРУШТВЕНИМ мрежама ових дана круже слике и снимци на којима се види како надлежни из ЈКП "Ветерине" ухваћеног пса луталицу враћају на исто станиште.
Иако је многе забринуо поменути снимак, ово је само још једна од уобичајених стратегија за решавање проблема напуштених паса на улицама града. Наиме, како би се смањио број луталица, надлежни из ЈКП "Ветерине" напуштене псе након стерилизације и чиповања враћају на исто место одакле су их покупили.
- Због стерилизације коју спроводимо и немогућности да се даље размножавају, план је да на овај начин смањимо број паса луталица на престоничким улицама - објашњава Будимир Грубић, директор ЈКП "Ветерине".
- Све псе које смо стерилисали, а то је више од 50.000 у последњих неколико година, обележили смо и чиповали и сваке године им обнављамо вакцину против беснила и паразита.
Надлежни истичу и да су у центру луталице готово искорењене, а да је најпознатији пас на Калемегдану, који је годинама на овом месту и који је навикнут на ову локацију. Највећи проблем је свакако на периферији града, и то због неодговорних власника паса, којима је најлакше да свог љубимца када им досади одвезу и оставе негде на рубу града. Такође, власнички пси су у последњих неколико година преузели примат када су у питању напади, односно озледе људи.
- Више готово да нема уједа луталица, већ су то све власнички пси, а васпитање и однос према псу, као и околина пса, опредељује да ли ће он бити агресиван или не - истиче Грубић.
- Раса није пресудна, већ људски фактор, а за оне који се плаше паса најбоље је само заобићи животињу.
Као опасне расе званично су проглашене питбул и стафорд, уз псе трениране за борбу.
Власници би углавном требало да их шетају на поводнику и да носе корпу. Надлежни истичу и да непоштовање правила шетања паса треба процесуирати без обзира да ли је пас опасан или не.
НАПУШТЕНЕ МАЧКЕ
НАДЛЕЖНИ истичу и да се ових дана бележи и све већи број напуштених мачака, али и да је знатно смањен број глодара, како у самом центру, тако и на периферији, док се број шакала на ободима града увећао.
МИЉАКОВАЦ, РАКОВИЦА, АВАЛА...
Велика београдска насеља као што су Миљаковац, Раковица, Церак, Новобеоградски блокови дом су великом броју луталица. Велики број људи брине о њима, храни их, лечи...
Има их поприлично и углавном су сви стерилисани.
Наравно, и Авала је пуна луталица, посебно око Основне школе "Васа Чарапић" и око некадашњег ресторана "Кумбара" на Авалском путу.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)