СПРЕМАЧИЦА НЕМА, ПРОБЛЕМ ЈЕ ПЛАТА: Врло су тражене, али је проблем зарада, као и тешки услови рада

А. ВОЈИНОВИЋ

28. 04. 2022. у 11:45

ПОТРЕБНА спремачица за сређивање два стана на дан, а некад и три стана. Радно време од понедељка до суботе у периоду од 11.00 до 16.00 часова.

СПРЕМАЧИЦА НЕМА, ПРОБЛЕМ ЈЕ ПЛАТА: Врло су тражене, али је проблем зарада, као и тешки услови рада

До посла се најчешће долази на препоруку, Фото Н. Фифић

Тражи се озбиљна, одговорна, педантна, вредна особа са искуством и познавањем енглеског језика. Плата - 200 евра! Ово је у најкраћем опис огласа за посао спремачице који је изазвао праву буру у јавности и безброј негативних коментара на друштвеним мрежама.

Београђани су жустро одреаговали на поменути оглас јер је реч о понуди за тежак посао, који послодавац намерава да наплати знатно испод просека. Жене које се баве спремањем станова у престоници по сату зарађују од 600 до 1.000 динара, а месечно могу да зараде и више од 100.000 динара.

У низу захтева које треба да испуни запослена, тражи се да, поред мењања постељине, брисања прашине, подова, прања купатила и судова, спремачица у апартману мора да борави до 16.00 часова, како би дочекала госте и предала им кључ. Такође, због ове последње наредбе мора да се служи и енглеским језиком због страних туриста. Према подацима "Инфостуда", потражња за спремачицама и хигијеничаркама у главном граду је велика, а зарада виша од поменуте.

- Оглас који се појавио је приватан, а услови које су навели су јако лоши, а зарада ниска - каже за "Новости" Милош Турински из "Инфостуда".

- Спремачице су тренутно веома тражене, на нашој листи топ десет дефицитарних занимања оне се налазе на 7. позицији.

Код нас се оглашавају само фирме које траже жене за спремање, а наплаћују углавном по сату. Раније је сатница износила између 300 и 400 динара, а сада је у просеку 600 или 700 динара. Може ићи и до 1.000, ако се рачуна и пеглање.

Према речима нашег саговорника, посао спремачице углавном обављају искључиво жене, и то старије од 40 година, док јачи пол није заинтересован за ову врсту посла. Посла, како тврди, има, а данас је тешко пронаћи слободну чистачицу јер су углавном пребукиране.

- Оне углавном саме одређују колико ће сати дневно радити, али ако рачунамо да су на послу пет дана у недељи и осам сати дневно, за један месец могу да зараде и више од 100.000 динара - објашњава Турински.

- Такође, послодавци их углавном траже по препоруци, али се и овим путем до њих тешко стиже јер унапред имају заказане термине.

С друге стране, у агенцијама које ангажују чистачице за сређивање станова углавном кубуре са радном снагом јер се жене брзо одлуче да напусте овај посао.

- Спремачице које ми ангажујемо у просеку раде два, три сата дневно за дневницу од 1.500 динара, а максимум је 2.000 - наводи за "Новости" Марина Павловић из Агенције за чишћење "Мајсторица".

- Пошто зарада није висока, раднице се кратко задржавају. То су углавном старије жене, али имамо и млађе. У опису посла је да промене постељину, освеже купатило, оперу прозоре.

"Стан на дан" траже током фестивала

УСЛУГА "стан на дан" постала је популарна пре неколико година, највише због туриста који у највећој мери користе ову врсту смештаја. Изнајмљивање апартмана на 24 сата најпопуларније је током празника, за Нову годину, током популарних фестивала као што је "Егзит" у Новом Саду или "Бир фест" у Београду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

PRIRODNO REŠENJE ZA KAŠALJ: Poslušajte savet lekara i rešite problem koji utiče na kvalitet života