"МОЛИТВА" ОПЕТ НА КАЛЕМЕГДАНУ: Статуа посвећена Урлиху Цељском биће враћена на Београдску тврђаву
СТАТУА "Молитва" посвећена Урлиху Цељском, супругу књегиње Катарине Бранковић, ћерке деспота Ђурђа Бранковића и Јерине, биће поново враћена на Калемегдан!
Дело вајара Франа Кршинића из парка са престоничке тврђаве уклоњено је после 1945. године одлуком комунистичких власти. Премештена је затим у парк "Мањеж", а од 1993. године се налази у депоу Народног музеја и ускоро ће бити поново међу Београђанима на Калемегдану.
- План нам је да у наредних неколико месеци Кршинићева статуа "Молитва" посвећена Урлиху Цељском који је погинуо у Београду буде враћена на Калемегдан - најавио је заменик градоначелника Горан Весић.
- Онако како смо вратили на Калемегдан статуу Филипа Вишњића која је била део споменичке композиције Карађорђу, вајара Пашка Вучетића.
Споменик Карађорђу био је постављен 1913. године, а аустријски окупатори уништили су га 1916. године. На месту где је био Карађорђев споменик, окупатори су планирали да подигну споменик цару Фрањи Јосифу. Споменик је допремљен 1918. године, али није постављен јер је Београд у међувремену био ослобођен. После ослобођења, споменик цару Фрањи је претопљен и од њега су изливена звона која и данас звоне на калемегданској цркви Ружици.
Споменик "Молитва" представља представља жену која седи склопљених руку. Посвећена је мужу књегиње Катарине која се за цељског грофа Улриха, веома моћног и богатог, са великим поседима у Штајерској и Хрватској, удала 20. априла 1434. године. Са њим је имала троје деце, синове Хермана и Георга, и ћерку Елизабету. Након мужевљеве погибије у опсади Београда 1456. године, Катарина је као цељска кнегиња владала сама, али је 1457. године изгубила подршку цељског војсковође Витовца као и већи део поседа. Умрла је 1491. године у селу Конче у Македонији, где је и сахрањена у локалној цркви посвећеној Светом Стефану.
ПОБЕДНИК
У ПАРКУ на Калемегдану најпознатија је статуа "Победник", дело вајара Ивана Мештровића, која је пре две година у потпуности обновљена. Рестаурација статуе урађена је у атељеу вајара Зорана Кузмановића у Смедереву, а цео посао обављен је под надзором Завода за заштиту споменика културе.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)