ЗАХВАЛНОСТ ДУБРОВАЧКИМ СРБИМА: Подигнут споменик Матији Бану (FOTO)

Новости онлајн

12. 05. 2022. у 14:17

ЗАМЕНИК градоначелника Београда Горан Весић открио је данас, заједно са председником општине Чукарица, споменик Матији Бану који је подигнут у непосредној близини зграде општине на Шумадијском тргу.

ЗАХВАЛНОСТ ДУБРОВАЧКИМ СРБИМА: Подигнут споменик Матији Бану (FOTO)

Фото: Фацебоок/Горан Весић

Весић је поручио да подизањем споменика Матији Бану изражавамо захвалност многим дубровачким Србима, али и свим другим људима који су своје знање и иметак користили да ураде многа добра дела за своју земљу и свој град.

Догађају је присуствовао помоћник градоначелника Андреја Младеновић, заменица председника Скупштине града Андреа Радуловић и секретар за културу Иван Карл. Споменик је подигнут на иницијативу општине Чукарица и удружења „Стари Чукаричани”, коју је усвојила Комисија за споменике и називе тргова и улица Града Београда.

Весић је нагласио да је процес који је претходио данашњем подизању споменика Матији Бану трајао готово осам година.

– Све је почело када је професорка Злата Бојовић добила награду Града Београда за књигу „Историја дубровачке књижевности”. Тада нисам знао какве ће реакције на ову књигу бити у Хрватској, али сам схватио да је било надљудских и нељудских напора да се „докаже” да Срби никада нису имали никакве везе са Дубровником. Историја се систематски скривала, заташкавала у име дневне политике, а ми као да смо заборавили ко су били значајни Срби из Дубровника. Многи од њих, што је случај и са Матијом Баном, оставили су велики траг у нашем друштву. Изласком књиге професорке Бојовић за ширу јавност отворила се тема о Србима из Дубровника. Да није било те књиге и те расправе, многи знаменити Срби из Дубровника не би добили улице у Београду. Улице су добили Медо Пуцић, Антун Фабрис, Лука Зоре, Иван Стојановић, Никша Гради, као и други значајни људи за наше друштво и наш град. Данас отворено причамо о везама Срба и Дубровника, које су не само историјске, већ и о томе како је Тројан Гундулић штампао прво јеванђеље на српском у Дубровнику и како је најстарија књига на народном српском језику штампана такође у Дубровнику. Тај део наше историје је био у потпуности запостављен – рекао је Весић.

Он је подсетио да је недавно откривен споменик Александру Дероку, чији је деда – Италијан, такође дошао из Дубровника. Како је рекао, откривањем споменика Матији Бану не одајемо почаст само Србима из Дубровника, већ свим људима који су читав живот посветили добру отаџбине и који су јавни посао разумели тако да би требало да ураде нешто корисно за своју земљу.

– Пример Матије Бана и других умних људи, нарочито у 19. веку, показују како су ти људи сво своје знање и иметак стављали у службу свог народа. Због тога их памтимо и данас им подижемо споменике. Споменик Матији Бану је „закаснио” можда и читав век, али никада није касно да се сетимо важних људи и никада није касно да се сетимо свих који су урадили нешто добро за нашу земљу и наш град. Нама је припала част да будемо генерација која је захвалила Матији Бану у име свих наших предака и потомака. Надам се да ћемо наставити тим путем и да ће многи други људи значајни за развој наше земље, културе и град, добити обележја. Неговањем културе сећања чувамо своју историју и културу, али и водимо рачуна да покажемо свету да нисмо народ без корена, већ стари европски народ са својим коренима на овом континенту. Хвала свима који су учествовали у пројекту подизања споменика Матији Бану, пре свега председнику општине Чукарица Срђану Коларићу који је иницирао подизање споменика. Хвала и аутору споменика, вајару Ранку Ђанковићу, професорки Бојовић која је одржала сјајан говор, као и свима који су данас дошли да увеличају овај догађај. Данас не откривамо „обичан” споменик, већ се Матији Бану захваљујемо у име свих пре нас, који нису могли, нису знали, а можда нису ни смели да му захвале – поручио је Весић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE