ЗАШТИТА НЕИМАРА У ФИОЦИ: Удружења са Врачара протестовала против рушења старих вила на Врачару

А. ВОЈИНОВИЋ

15. 06. 2022. у 08:00

ЧЛАНОВИ три удружења са Врачара одржали су јуче у Моравској 10 протест због најављеног рушења две предратне виле у Хаџи Мелентијевој 47 и 72 у насељу Неимар.

ЗАШТИТА НЕИМАРА У ФИОЦИ: Удружења са Врачара протестовала против рушења старих вила на Врачару

Фото И. Маринковић

Одлучни у борби да стану на пут бахатим градитељима изнели су три главна захтева - да Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове одбије захтев инвеститора за рушење ове две виле и издавање грађевинске дозволе за изградњу вишеспратница на овим локацијама, као и да Министартво културе на дневни ред стави одлуку којом се Неимар утврђује за просторну културно-историјску целину.

- Вила у Хаџи Мелентијевој 47, односно Моравској 10 (има две адресе јер се налази на углу), под заштитом је Завода за заштиту споменика културе и не би смела да се руши - каже за "Новости" Марко Станковић из Друштва за очување Неимара.

- Инвеститор поред рушења планира и да заузме цео сквер заједно са трафостаницом и овде подигне зграду.

Наш град је рушен толико пута у историји, а сада смо почели и сами то да радимо.

Раскрснице и делови улице продају се инвеститорима да би ту градили вишеспратнице.

Фото И. Маринковић

Према речима нашег саговорника, њихова удружења нису против изградње Београда нити зидања нових квадрата, већ сматрају да би културно-историјске целине морале да остану у свом аутентичном облику.

- Писали смо свим надлежним институцијама, Заводу, Секретаријату за урбанизам и имамо писмо за четири министарства поводом рушења виле у Хаџи Мелентијевој 72 - каже Станковић.

- Од Завода смо добили изричит одговор да вила не сме да се руши и да су они против. Исто су рекли и Секретаријату пре него што су издали инвеститору локацијске услове, што значи да су се оглушили о мишљење Завода.
Неда Малетић у име Удружења грађана Тополска нагласила је да нико нема права да сквер на углу Моравске 10 и Хаџи Мелентијеве 47, где се налази вила, прода инвеститору јер је реч о јавној својини.

- Овде је планирана изградња вишеспратнице са 3.500 квадрата - каже Милетићева. - да би изградио тако велику зграду, инвеститор би морао и да посече дрвеће. Уништавати оволико зеленило је недопустиво, Неимар је вртно насеље са кућама и великим баштама.

Чланови удружења истичу да је нарочито важно да Министарство културе коначно на дневни ред Владе стави одлуку да се Неимар прогласи за културно-историјску целину од посебног значаја што ће му једино обезбедити трајну заштиту.

Протесту је присуствовао Милош Јовановић, председник Друштва за уређење и улепшавање Крунског венца, иначе председник коалиције НАДА.

ИСТОРИЈАТ

- ВИЛА у Хаџи Мелентијевој 72 изграђена је 1927. године за Јакова Козинског, грађевинског инжењера руско јеврејског порекла - каже Неда Милетић.

Здање у Моравској 10, ондосно Хаџи Мелентијевој 47, подигнуто је такође 1927. године, а власник је био Никола Беланчић, рударски инжењер и у то време високи чиновник у Министарству рударства.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ОБИЧАЈИ КОЈЕ ТРЕБА ДА ИСПОШТУЈЕТЕ НА КРСТОВДАН: Погледајте зашто је важно да се током овог празника радујете