МАЛО УЧИОНИЦА, А НИ УЧИТЕЉА НЕМА ДОВОЉНО: Интересовање родитеља за продужени боравак у нижим разредима је огромно, али је број ограничен
У ПРОДУЖЕНОМ боравку, у првом и другом разреду и ове године се тражило место више. Интересовање родитеља је огромно, али школе, због мањка простора или недовољно учитеља, нису биле у могућности да изађу у сусрет свима.
Овај вид наставе, претходних година, користило је између 7.000 и 8.000 деце у 111 основних школа у више од 290 група, па се и ове године очекује тај број ђака.
Највише проблема имају школе са великим бројем ученика. Тако, иако је у ОШ "Павле Савић" у Миријеву, било заинтересованих за пет одељењаа боравка у првом разреду, оформљена су три.
- Велико је интересовање родитеља, али ми немамо довољно простора - каже Милан Крстић, директор школе.
- Приликом уписа првака, родитељи су се изјашњавали да ли желе да им деца буду у продуженом боравку. Већина од 265 њих се изјаснила за то, а места има само за 120 деце. Услов је да су оба родитеља запослена, а предност су имали они који су се први уписали у школу, примаоци социјалне помоћи, деца самохраних родитеља.
Он додаје да са ђацима раде учитељице и да деца, док су у продуженом боравку, раде домаће задатке, понављају градиво, имају спортске активности, одлазак у природу. Већину школских обавеза малишани заврше у боравку. С обзиром на то, продужени боравак је услуга која је од великог значаја за родитеље који немају коме да оставе децу после завршетка наставе док су на послу. Плате учитеља и учитељица у боравку финансирају Град и Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Град Београд годишње за ове намене издваја око 150 милиона динара.
Са децом у боравку раде професори разредне наставе, учитељи које ангажују школе, а заинтересовани родитељи се пријављују у школи. Да би једна школа пружила услугу продуженог боравка деце, потребно је да за то има адекватан простор, опрему и наставна средства. Потребна је иницијатива Савета родитеља, сагласност наставничког већа и одлука школског одбора.
У продуженом боравку, у зависности од школе, деца могу имати само ужину или и ручак уз то. Просечна цена ужине је око 100 а ручка око 250 динара. На месечном нивоу родитељи треба да издвоје око 5.500 динара за ручак.
ВЕЋЕ ПЛАТЕ ПРОСВЕТАРИМА
ГРАД Београд финансира плате учитељица и учитеља који раде у продуженом боравку за трећи и четврти разред, а од 2018. године два пута им је повећана плата.
Њима је, на предлог Секретаријата за образовање и дечју заштиту, пре две године дуплиран износ дневнице, која је износила 833 динара. А од јануара, ове године, уместо 1.666 динара, она износи 2.300 динара. Из градске касе се, тренутно, исплаћују зараде за 195 наставника у продуженом боравку у 84 школе и 101 учитеља за први и други разред у 60 школа.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)