БЕОГРАДСКЕ ОБАЛЕ ДОБИЈАЈУ ОБРИСЕ МОДЕРНИХ ПАРКОВА: Посао започет у јануару, завршетак планиран за три године
КАО што Београђани сада уживају док шетају уређеном обалом Саве од Газеле до Бетон хале, тако ће за неколико година бити и поред Дунава, од Калемегдана до Панчевачког моста.
На овом потезу, крајем јануара почела је изградња Линијског парка на око 4.600 метара. Прва фаза, од укупно десет, која спаја Бетон халу и Бастион светог Јакова, приводи се крају.
На овом пројекту радили су младе архитекте чија су разрађена решења представљала основ за израду Плана и у највећој мери постала његов саставни део. Позив за израду идејног решења расписао је градски урбаниста Марко Стојчић у сарадњи са Друштвом архитеката Београда у децембру 2019. године. На јавном конкурсу изабрано је десет најквалитетнијих урбанистичко- архитектонских тимова, који су почетком септембра 2020. предали финална идејна решења.
Подручје Линијског парка је спона између општина Стари град и Палилула, односно Бетон хале те дунавске падине и приобаља Дунава. Циљ овог пројекта је урбана трансформација железничког коридора, а идеја је да се изгради јавни градски простор који повезује друге површине, те да се понуде различити саобраћаји.
- Добра саобраћајна повезаност, положај локације у непосредној близини београдског приобаља и река, те урбана трансформација бивше трасе железнице даје могућност увођења различитих програмских садржаја и урбаних амбијената са циљем прожимања и повезивања историјског и новог идентитета подручја дунавске падине - пише у документу.
Екипе ЈКП "Зеленило Београд" задужене су за уређење прве две целине. Како нам је речено из "Зеленила", сређивање почетне деонице од Бетон хале до Бастиона светог Јакова простирали су се на површини од 12.733 квадрата. Пре него што су мајстори овде стигли, ту је била оштећена стаза за пешаке и бициклисте, остаци некадашње железничке пруге, као и мало слободних зелених површина које су биле запуштене и зарасле.
- Новопројектовано решење подразумева раздвајање главне пешачке зоне и бициклистичке стазе, траком зелене површине, како би се пешаци одвојили од бициклиста - објашњавају у "Зеленилу". - Тиме ће, осим естетског доживљаја, овај простор бити безбеднији и за кориснике зелене површине. Нова стаза за пешаке има застор од камених плоча на 1.559 квадрата и оивчена је сивим гранитним, фрезованим ивичњаком. На супротној страни постављена је метална ограда, по угледу на већ постојећу испред Бетон хале.
Бициклисти ће своје двоточкаше возити дуж пешачке стазе, од ресторана "Бела виста" до металног мостића, односно рампе одакле се одваја и иде иза нове каскадне бетонске заштитне, по постојећој траси. Бициклистичка стаза је асфалтирана на око 1.000 квадрата, са сивим ивичњаком.
- На месту постојећег насипа изграђена је нова бетонска каскадна заштита насипа, која уједно добија функцију одмаралишта са деловима предвиђеним за седење, одакле се отвара поглед на реку - истичу у овом предузећу. - Простор је опремљен парковским мобилијаром са шест малих камених клупа, седам великих, 13 са наслоном, 14 ђубријера, 13 великих и три мала дрвена седишта на трибинама.
Читав простор биће оплемењен са 83 комада лишћарског шибља, 4.664 комада разних врста перена, 717 садница украсне траве, 78 луковица и 60 полеглих четинара. На 4.643 квадрата садиће се трава на 4.643 квадрата. Аутоматски систем за заливање кап по кап уграђен је за наводњавање жбуња и перена, док ће на травњаку бити распршивачи. Такође, ту је и сензор за кишу који реагује на падавине и високу влажност, тако да аутоматски искључује систем за заливање док се не промене временски услови.
- Преостало је да се бетонска каскадна заштита насипа обложи гранитним каменом, после чега ће на овом делу бити уграђене клупе. Такође, бициклистичка стаза треба да се обележи а поред да се монтирају ђубријере и клупе. Сада се припрема земљиште за предстојећу садњу шибља и перена, као и за сетву траве. Садња ће бити у периоду мировања вегетације, чим временске прилике буду погодне.
ВОДЕНА КАПИЈА ИЗ 18. ВЕКА
ВОДЕНА капија потиче из 18. века (грађена је између 1717. и 1739. године) и углавном је изграђена од опеке аустријског формата. Имала је и барокну фасаду од које су остали само фрагменти, пошто је и она оштећена приликом изградње пруге и прављења насипа. Водена капија I, као и њена "сестра" Водена капија II смештена ближе Кули Небојша, потичу из 18. века, односно периода када су главним градом управљали Аустријанци и када је она за њих био једно од најважнијих пограничних утврђења.
Потоња је откривена осамдесетих година прошлог века, а за постојање прве знало се из давних списа и старих нацрта. Почетком прошлог века видљивост капије један била је добра, јер је крај ње пролазила пруга.
АРХЕОЛОЗИ ПРОДУЖИЛИ РАДОВЕ
Мада је прва фаза Линијског парка требало да буде завршена у јуну, рок је продужен због археолошких истраживања на Воденој капији, која је после 100 година откривена током радова. Због њене обнове, трасе бициклистичке и пешачке стазе су делимично измењене. Када су завршени радови стручњака Републичког завода за заштиту споменика, мајстори су наставили посао. Из "Зеленила" поручују да је планирани рок за завршетак ове фазе 2. новембар. Друга фаза обухвата део од Куле Небојша до СРЦ "Милан Гале Мушкатировић". За осталих осам целина Линијског парка Секретаријат за инвестиције објавиће јавну набавку, за пројектовање и извођење радова.
БОНУС ВИДЕО - МИНИСТАР МОМИРОВИЋ: Саобраћајница Нови Београд - Сурчин биће завршена до фебруара 2023. године
Препоручујемо
СКОК ЦЕНЕ ПАРАДАЈЗА: На велетржници су се минуле недеље највише пазарили купус и паприке
08. 10. 2022. у 10:05
ДА ЛИ СТЕ КУЛТУРНИ: Према Чехову, културне људе краси следећих осам особина
08. 10. 2022. у 17:58
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)