УЧЕ СРПСКИ КАО МАТЕРЊИ ЈЕЗИК: У београдским школама тренутно више од 500 ученика из Руске Федерације

Б. Борисављевић

17. 11. 2022. у 10:11

ПОСЛЕДЊИХ месеци се све чешће руски језик може чути на улици, у парковима, али и у возилима јавног превоза. Готово да нема школе у централном градском језгру у којој бар у једном одељењу нема ђака из Русије.

УЧЕ СРПСКИ КАО МАТЕРЊИ ЈЕЗИК: У београдским школама тренутно више од 500 ученика из Руске Федерације

ОШ "Вук Караџић", Фото ОШ "Вук Караџић"

Према подацима Министарства просвете, тренутно је у основним школама 485 ученика из Руске Федерације, а средњошколско образовање похађа њих 52. Из Украјине је дошло 66 ученика, од којих су 55 основци, а једно дете је у припремном предшколском програму. До сада је обучено више стотина наставника, који ће мале Русе учити српски језик.

Како наводе у Министарству просвете, већина школараца похађа први циклус основног образовања, односно од првог до четвртог разреда. Осим у Београду, где их је највише, руских ђака има и у Новом Саду, као и у Ваљеву и Зрењанину.

- У систем образовања нису укључени, нити запослени предавачи из других земаља, па тако ни из Русије и Украјине, јер то није део наше образовне праксе - кажу у Министарству.

- Свесни изазова са којим се запослени у систему образовања суочавају приликом укључивања избеглица, миграната и страних држављана у наставу, активно подржавамо школе у којима се они образују. Имајући у виду да је језичка баријера изражена, а да је и законски уређено да школа организује учење српског као страног језика за ученике који не познају језик на коме се изводи образовно-васпитни рад, Министарство је до сада обучило више од 600 наставника српског и страног језика за примену новог курикулума за - српски као страни језик.

Једна од школа у коју редовно пристижу ђаци из Русије је ОШ "Вук Караџић" на Старом граду. Тренутно наставу похађа 24 ученика у свим разредима, али се тај број на сваких неколико дана повећава. И ђаци и наставници су задовољни како су се уклопили малишани из Русије.

- Реч је, углавном, о деци чији су родитељи били запослени у великим ИТ компанијама, које су затвориле своја представништа у Москви и другим градовима и преселиле их у друге земље, међу којима је и Србија - објашњава Урош Момчиловић, директор школе.

- Ђаци из Русије похађају наставу на српском језику, а имају и допунске часове. Одлично су се уклопили и другари су их супер прихватили. Олакшавајућа је околност што су наша и руска азбука сличне, а и у школи имамо три-четири професора која одлично говоре руски.

Сада, наши ђаци, поред енглеског и француског, имају прилику да науче и руски језик.

Момчиловић истиче да се ђаци, који су кренули у септембру, већ добро споразумевају на српском. Он наводи да су родитељи малих Руса презадовољни како су прихваћени у Београду. Посебно су пријатно изненађени што не морају да их воде у школу, као што је то био случај у Москви, већ их пуштају саме.

ПРАВИЛА ЗА УПИС

- УЧЕНИЦИ мигранти, избеглице и тражиоци азила могу да се упишу у основну школу и без доказа о пребивалишту родитеља и потребне документације - кажу у Министарству просвете. Потребан је само доказ о здравственом прегледу детета. У средњу школу се уписују на оне профиле у којима има места после завршеног другог круга уписа. Страни држављани се у средњу школу, која није обавезна, уписују преко броја одређеног за упис ученика у текућој школској години.

Уколико је ђак страни држављанин и жели да настави образовање у Србији, родитељ, односно други законски заступник, покреће поступак нострификације и еквиваленције признавања дипломе о завршеној основној или средњој школи у иностранству у Агенцији за квалификације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“