ОПАЛО ЛИШЋЕ ЗАГРЕВА И ХРАНИ БИЉКЕ: ЈКП "Зеленило Београд" у својој биобази прерађује сав биолошки отпад

Ј. Г. Петровић

19. 11. 2022. у 06:46

ГРАБУЉАЊЕ опалог и осушеног лишћа уобичајен је призор за ово доба године.

ОПАЛО ЛИШЋЕ  ЗАГРЕВА И  ХРАНИ БИЉКЕ: ЈКП Зеленило Београд у својој биобази прерађује сав биолошки отпад

Фото: "Новости"

Ипак, сезона уклањања гомила златастих боја за екипе ЈКП "Зеленило Београд" траје од новембра до пролећа. За тај период, са површине од око 3.000 хектара, сакупе око 8.000 кубика лишћа које превозе у Биобазу предузећа. Одређени део, осим за компостирање, односно процес природне разградње органске материје, користе за прекривање леја у својим расадницима.

Уређење паркова, уличних травњака, рекреативних комплекса, који су на територији десет градских општина, налазе се у редовном Програму одржавања ЈКП "Зеленило Београд". Осим тога, "Зеленило" је надлежно и за 56.544 дрворедна стабла која су посађена у 759 улица, али и за милион дрвећа посађеног на јавним зеленим површинама попут међублоковских простора, парк шума или заштићених природних добара.

- Одржавање подразумева негу и обнову биљног материјала, инсталација и инвентара на зеленим површинама, затим одржавање чистоће и предузимање мера заштите од пожара и других елементарних непогода - кажу у ЈКП "Зеленило Београд". - У Биобази се обрађује сав биолошки отпад. Селектује се грање, лишће, кошевина, који као прерађени продукти имају своју даљу употребу у делатностима нашег предузећа. Најпре се одвајају крупни делови стабла и грана за огрев, односно, користе се за грејање стакленика у којима се производи биљни садни материјал.

ПРИЈАВЉИВАЊЕ

НАЈЗАСТУПЉЕНИЈЕ врсте стабала која красе престоницу су платан, липа и јавор.
Уколико екипе ЈКП "Зеленило Београд" приликом редовног обиласка примете да је неко стабло суво, оно буде посечено и на његово место буде посађено ново ако то могућности дозвољавају. У супротном, биће посађено у близини посеченог.

Како ништа није "за бацање", за малчирање садница у циљу заштите од корова и исушивања земљишта, кажу, користи се дробљена маса која се добије прерадом ситнијих грана. И зељасти делови стабла, лишће и кошевина, такође нису бескорисни, те се они, након процеса компостирања, користе у производњи украсних биљака, али и за озелењавање јавних површина.

- Утврђеним начинима добијају се супстрати за прихрањивање испошћене и неквалитетне земље. Односно, таквим третирањем биљних остатака постиже се ефикасна, квалитетна и еколошки чиста обрада био-отпада - поручују у "Зеленилу".
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЦО ПЕТРОВИЋ ПРОГНОЗИРАО ЕВРОЛИГАШКИ ДЕРБИ: Ево ко је по њему фаворит