ОНЛАЈН НАСИЉЕ СТИЖЕ СА МРЕЖА: Пројекат "Препознавање и превенција злостављања деце" у ГО Земун
НАЈУЧЕСТАЛИЈЕ насиље над децом је - дигитално, јер су деца све чешће изложена дигиталним технологијама, а последице су непредвидиве. Према истраживању УНИЦЕФ-а, деца дневно проведу четири сата на интернету, док викендом тај број износи три сата више. Од 2020. године стопа виктимизације сајбер злостављања међу ученицима основих и средњих школа је највећа у историји.

Илустрација
Већина, 75 одсто онлајн узнемиравања, подразумева малтретирање путем "Фејсбука". "Твитер" и "Инстаграм" заузели су друго место.
Ово је само део података до којег су дошли учесници међународног пројекта DARE2SEE - Усуди се да видиш "Препознавање знакова и превенција злостављања деце" започетог 2020. године који је тренутно у завршној фази. Суфинансиран је средствима Ерасмус+ програма Европске уније.
Циљ пројекта је био да се развије наставни материјал за препознавање насиља над децом у ваншколском и ванпредшколском окружењу, као и за поступање у случајевима сумње, с освртом на законску регулативу и постојеће протоколе.
Дефинисане су циљне групе у оквиру запослених у основним школама и предшколским установама, тако што су подељени у четири категорије: наставници, васпитачи, директори и стручни сарадници - психолози и педагози, који су и крајњи корисници програма.
Пројекат је регионалног карактера и у њему су учествовали: Педагошки факултет из Љубљане, као носилац пројекта и партнери на пројекту: Европска форензичка агенција из Београда, ОШ "Светозар Милетић из Земуна, Храбри телефон из Загреба и Дечји вртић Дрниш из Дрниша.
Резултати рада презентовани су недавно у ГО Земун, а осим званичника Општине, конференцији су присуствовали многобројни радници ангажовани у раду са децом.
УЧЕСНИЦИ ПРОЈЕКТА
На ПРОЈЕКТУ су радили доц. др Драган Мијовић, форензички психолог, директор за истраживање и развој, Европска агенција за форензику и доц. др Тања Каурин, ИТ експерт, Европска агенција за форензику.
Запослени ОШ "Светозар Милетић", из Земуна, као партнери на пројекту и посебно директорка Гордана Срећковић, педагог Јелена Тртица и психолог Анђелка Милићевић дали су велики допринос целокупном пројекту својим великим знањем стеченим у пракси. У делу пилот-обуке, осим школе, свој допринос су дали запослени ПУ "Нада Наумовић" из Крагујевца, а посебно директорка Милка Симић и њен Тим за заштиту од насиља, који је већ радио на сличним пројектима.

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице
ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.
25. 05. 2025. у 13:31
Коментари (0)