БЕОГРАЂАНИ, ОПРЕЗ: Заражени крпељи откривени на шест локација у граду
ПРЕД нама су празнични дани, када ће сви мини одмор искористити за боравак у природи и првомајско роштиљање. Међутим, потребан је опрез јер у Београду већ има заражених крпеља - на шест локација.

Фото: Free Images Pixabay
Како објашњавају у Заводу за биоциде, крпељи, који су заражени бактеријом која изазива Лајмску болест, су стално присутни на територији Србије.
- Проценат заражених крпеља варира из године у годину као и локације на којима их је могуће наћи. Овог пролећа заражени крпељи су до сада констатовани на Ади Циганлији, Авали, СЦ Сурчину, Бањичкој шуми, Топчидеру, шуми Забран у Обреновцу - речено је у Заводу за биоциде.
Додају да су крпељи најактивнији када је топло и влажно време током пролећа.
- Њихова највећа бројност и активност је током априла и маја месеца која се у случају одговарајућих услова може продужити и током јуна - прецизирају у Заводу.
Убод крпеља је, иначе, како су раније објаснили у Саветовалишту за лајмску болест Градског завода за јавно здравље у Београду, безболан.
- Најчешће се не осети што му омогућава да остане закачен на кожи више дана", кажу у Саветовалишту и објашњавају како је могуће спречити инфекцију. - Крпеља треба извадити из коже што пре, у току првих 24 часа од убода, како би се смањила вероватноћа преноса инфекције. Скидање треба обавити стручно, у здравственој установи, искључиво механички, чистом пинцетом која је претходно дезинфикована алкохолом. Пре одстрањивања крпеља, не треба стављати никаква хемијска средства – етер, алкохол, бензин, ацетон, лак за нокте... Ова средства изазивају повраћање цревног садржаја крпеља у којем се могу наћи узрочници лајмске болести.

Фото Shutterstock
Како да извадите крпеља
У саветовалишту су истакли да је одстрањивање крпеља из коже најсигурније у здравственој установи - амбуланти, дому здравља, одељењу за кожне болести...
- Крпељ се ухвати пинцетом што ближе кожи, без гњечења или кидања његовог тела. Пинцета се најпре мало повуче на горе, колико је довољно да се крпељ подигне од коже, а затим полако извлачи из коже. После одстрањивања крпеља убодно место на кожи треба дезинфиковати. Уколико сте сами покушали да одстраните крпеља и у томе нисте успели у целости, не покушавајте да одстраните преостали део већ се обавезно обратите лекару - кажу у Саветовалишту.
Наводе да после убода крпеља три месеца треба пратити здравствено стање и ићи на редовне контроле. Контролне прегледе обављати једном месечно - код ординирајућег лекара или у Саветовалишту за лајмску болест.
Препознавање првих знакова лајмске болести
Појава карактеристичног црвенила коже на месту убода крпеља - ерyтхема мигранс, уз могућу појаву општих симптома и знакова инфекције, могу да укажу на њу.
- Ти знакови су повишена телесна температура, главобоља, болови у зглобовима и мишићима, увећане локалне лимфне жлезде. Изузетно је важно почети са лечењем што пре применом правилне терапије под контролом ординирајућег лекара, дерматолога или инфектолога. Лекару је неопходно обратити се и ако неко има нејасне симптоме и знаке после убода крпеља - кажу у Савеовалишту за лајмску болест у градском Заводу за јавно здравље.

Фото: Free Images Pixabay
Препоруке Завода за биоциду за заштиту од крпеља
* Носити гардеробу дугачких рукава и дугих ногавица светлијих боја, јер се тако крпељи могу лакше уочити.
* Покрити главу шеширом, качкетом, марамом...
* Носити затворену обућу, увући ногавице у чарапе.
* Избегавати шетњу, посебно босих ногу кроз високу траву, жбуње, неуређене зелене површине.
* Избегавати лежање на земљи или одлагање гардеробе на неуређеним зеленим површинама.
* Користити репеленте (треба знати да они не пружају 100% заштиту).
* При повратку из шетње по природи обавезно је темељно преконтролисати кожу, нарочито оне делове тела на којима је кожа нежнија тј. крпељима лакша за убадање.
* Уколико се и поред примењених мера опрезности примети крпељ на телу, неопходно је јавити се најближој здравственој установи ради уклањања.
* Не препоручује се коришћење било каквих препарата и народних савета за уклањање крпеља (уље, ацетон, бензин, лак за нокте, крема...)
БОНУС ВИДЕО - АКО НИСТЕ ЗНАЛИ, ОВАКО СЕ БЕРЕ АНАНАС: Снимци са познатих поља у Кини
(Телеграф.рс)

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"
ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.
05. 07. 2025. у 11:33
Коментари (0)