ТЕСЛИНА ЛЕПОТИЦА ПОД СТАКЛОМ: Фонтана на углу Крунске и Проте Матеје урађена по идеји великог научника

А. З. К.

19. 06. 2023. у 14:51

НА углу Крунске и Улице проте Матеје, прекопута Музеја Николе Тесле, од 2007. године стоји фонтана, која пролазницима привлачи пажњу не само својом дискретном лепотом, већ и због стакла које јој даје дозу мистериозности.

ТЕСЛИНА ЛЕПОТИЦА ПОД СТАКЛОМ: Фонтана на углу Крунске и Проте Матеје урађена по идеји великог научника

Foto: Zoran Jovanovic

Нема пролазника који се не запита зашто је у прозирној кутији, а ретки знају да је урађена по скицама нашег великог научника Николе Тесле.

Фонтана је урађена по Теслиним нацртима из 1914. године, светлост дана угледала је на Петровдан 2007. године. Те године обележено је 150 година од рођења нашег научника и 115 година од оснивања ЈКП "Београдски водовод и канализација", а ово предузеће било је и инвеститор радова.

О њој брине Београдски водовод и канализација. Кажу да се инсталације не кваре тако често, али један од задатака је да редовно чисте стакло које је штити, како је влага не би скривала од пролазника и туриста.

Никола Тесла на овом пројекту радио је око осам година, а 1914. године добила је статус заштићеног патента. Тек век касније, нацрти су претворени у пројекат поред Теслиног музеја.

Сарадња са Тифанијем

КАКО се наводи у књизи Владмира Буњца "Фонтане и чесме", овај пројекат Николе Тесле требао је да финансира Луис Тифани, познати амерички јувелир. Није познато да ли је сарадња икада остварена до краја, али је идеја светлост дана угледала тек 2007. године у Београду. Уметничка ливница "Браћа Јеремић" била је задужена за изливање бронзане фонтане. Архитекта Јанко Крстић осмислио је просторно решење за овај пројекат.

Милан Бојановић, руководилац пројекта израде пумпе за ову фонтану, подсетио је недавно за РТС да су истраживања Теслиних списа трајала неколико месеци.

- Истраживали смо архиве и документа која су могла да се повежу са овим пројектом - рекао је Бојановић. - Биле су урађене компјутерске симулације. Када смо направили пумпу она је била тестирана на Машинском факултету, тамо је урађен и прототип и направљена је у пумпа. Функционални модел фонтане је испитан и показао је резултате.

О овом пројекту у својој књизи "Чесме и фонтане" писао је и Владимир Буњац, који наводи да је заведен у Патентном бироу у Вашингтону под једноставним именом "Фонтана".

- Посматрајући фонтане у Њујорку, добио је идеју да направи систем који би са мало енергије избацивао већу количину воде и на посматраче оставио бољи утисак - наводи се у књизи.

Тесла у својим списима објашњава да би овај патент требао да омогући ефикаснију и ефективнију употребу воде и енергије. Осим размишљања о инсталацијама, Тесла је писао и да би фонтана била ефектнија када би се додала светла или се у њу сипале мирисне течности.

Foto: Zoran Jovanovic

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

НИКАДА ЈЕ НЕЋУ ЗАБОРАВИТИ: Певач доживео велику трагедију - бивша девојка му је преминула на његовом наступу