РОДИТЕЉИ НИСУ У "ЖИРИЈУ" ЗА УЧИТЕЉИЦУ: Упис у први разред још траје, следи формирање одељења за прваке
ИАКО упис у први разред званично траје до краја маја, школе примају захтеве до пред почетак школске године. Колико ће најмлађих ђака ове године сести у школске клупе, знаће се крајем августа. Али пре оглашавања првог звона, психолози, педагози и учитељи ће имати пуне руке посла јер треба "саставити" одељења првог разреда.

AP Photo
Правила налажу да се испоштују сви стручни критеријуми. И док су некада маме и тате само долазили на родитељске састане и по позиву у школу, данашњи родитељи су као "део" наставничког већа. Готово у свакој школи постоји учитељ који је на "гласу", па би родитељи желели да баш њихово дете буде у његовом одељењу. На "листи жеља" су и оне да седе у истој клупи са другарима из вртића, да у учионици буде друштво из насеља...
"Препоруке" од других родитеља да треба да упишу дете баш код одређеног учитеља, психолози сматрају погрешним. Јер, како истичу, ако је један учитељ добар неком детету, не мора да значи да ће бити и другом. Они истичу да маме и тате треба посао избора учитеља да препусте стручњацима.
- Приликом формирања одељења, најпре, води се рачуна о полној структури, односно да буде приближно једнак број дечака и девојчица - објашњава Драгољуб Гачић, директор ОШ "Никола Тесла" у Винчи. - Успех који деца постигну на тестирању оцењује се од један до пет, па се води рачуна да, рецимо, у одељењу од 25 ученика буде по петоро ђака из сваке од ових категорија, како се не би догодило да у једном одељењу буду само они који су били најбољи на тестирању или да учионица буде пуна ђака који су постигли лошије резултате.
ПРОШЛА ГОДИНА РЕКОРДНА
ПРЕСТОНИЦА је прошле године имала најбројнију генерацију ђака првака у последњих 13 година.
У школским клупама је било 17.230 ученика првог разреда, што је чак 2.000 више него у 2010. години, када их је уписано. 15.353. Највише нових ђака уписале су осмолетке на Новом Београду - 2.350 , а најмање у Сопоту - 143. Број ученика првог разреда је био већи и од десетогодишњег просека, који износио 16.315 малишана по генерацији. После школа на Новом Београду, највише првака било је на Вождовцу - 1.949 и у Земуну - 1.819.
Један од критеријума је и стручна спрема у породици, тако да у одељењу треба да буду деца чији су родитељи разних занимања, али и различитих степена образовања. Деца која имају неке хроничне болести распоређују се по различитим одељењима, како не би сви били у једном. Да ли дете носи наочаре, да ли је леворуко, такође су неки од критеријума који се користе приликом формирања одељења.
- Родитељима можемо да изађемо у сусрет само када су у питању смене, пошто имамо више од 250 првака, па је тешко да свима изађемо у сусрет - објашњава Гачић. - Тако се трудимо да браћа и сестре који иду у различите разреде буду у истој смени.
Испуњавање родитељских жеља могуће је у мањим школама, док оне са великим бројем ђака тешко могу да изађу у сусрет родитеља. Највише првака кренуће у основне школе "Данило Киш" у насељу "Степа Степановић", "Никола Тесла" у Винчи и "Павле Савић" у Миријеву.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)