ШКОЛА ИЗ ТРИ ВЕКА: Земунска гимназија, једна од највећих у Србији, обележава 165 година од оснивања
ТРАДИЦИЈА и углед, оно је што краси Земунску гимназију већ 165 година. Кроз три века постојања, изнедрила је читаву армију матураната, а тренутно њих 30.000 су радно активни. Основана је 23. септембра 1858. године, али се Дан школе обележава 15. октобра, када је уписана прва генерација ђака.

Земунска гимназија, Фото Н. Скендерија
Први ученици су били деца трговаца, чиновника, занатлија, а настава се одвијала на немачком језику. Прве године рада школа је имала 21 ученика и један разред, да би већ 1872. у клупама била четири разреда. Сада ова установа има 48 одељења и 1.350 ученика.
Према речима Милоша Бјелановића, директора Земунске гимназије, у згради је првобитно била смештена Нижа реална школа, која је 1881. прерасла у Велику реалку, а 1895. године и у реалну гимназију. Зграда је саграђена 1879. године у ренесансном стилу, а радови на проширењу, који су били неопходни услед повећаног броја ученика, трајали су од 1912. до 1916. године.
- Нови део првобитно је требало да буде изграђен у ренесансном стилу, али је то урађено у пост-сецесионистичком, тако да од тада зграду сачињавају две грађевине које формирају атријум - каже Бејалановић. - Проблеми у организовању наставе почели су са Првим светским ратом и потрајали до 1925. године, када је гимназија врата отворила и за девојке.
Међу познатијим матурантима били су Сава Шумановић, Нада Димић, Давид Албахари и многи други. Културни значај гимназије огледа се и у чињеници да су међу професорима били Коста Карамата, познати хелениста Милош Ђурић, као и вајар и сликар Милан Бесарабић.
- Трећи век трајемо, у 19. веку смо основани, радили у 20. и ево у 21. веку - наводи Бјелановић. - Сада смо у пуном капацитету и лепоти. Опремљени смо за 22. век, а задржали смо дух 19. века, што се тиче архитектуре. Једна смо од највећих гимназија у Србији. Имамо 48 одељења и 1.350 ученика. У школи постоје четири смера - друштвено-језички, природно-математички, за ученике са посебним способностима за информатику и за физику. Све нас то чини атрактивним. Ове године имамо 340 нових ђака. Имамо и додатних 50-ак молби које чекају за упис у први разред.
Бјелановић истиче да је оно што краси Земунску гимназију - традиција. Каже да му је једном пришла мајка, која је рекла да је њено дете пета генерација ученика гимназије из исте породице. Како се уписују генерацијски, тако се традицонално враћају у школу као професори. Тако је за катедром много бивших ученика, који знање преносе новим генарацијама гимназијалаца.
У СКЛОПУ обележавања значајног јубилеја у суботу 14. октобра биће одржан велики сусрет матураната и њихових професора. Пријавило се више од 300 матураната и професора, међу којима су и најстарији Нада Локнер (92), професор математике и Михајло Гркинић (90), професор географије.
Свечана академија заказана је за понедељак у 18.30 часова.
Школа се може похвалити и ђачком читаоницом, основаном 1911. године у којој се одржавају песничке и књижевне вечери. Школска библиотека броји око 27.000 наслова, а око половину књига су школи поклонили бивши ученици и професори.
Пре две године завршена је комплетна реконструција Земунске гимназије, која је постала једна од најмодернијих установа у Србији и региону. Ђаци су добили савремене кабинете за хемију и биологију, салу за физичко са дијагностичким здравственим центром, салу за гимнастику, свечану салу, рачунарски центар, зборницу, као и друге просторије које су обновљене у складу са пређашњим изгледом. Строго се водило рачуна да се у највећој могућој мери очувају стил и првобитни архитектонски план.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56