ОТВОРЕНИ ЗА СВЕ ЖЕЉНЕ УМЕТНОСТИ: Установа културе "Влада Дивљан" ове године обележава 70 година постојања

С.В.

22. 10. 2023. у 17:27

СЕДАМ деценија рада овог новембра прославиће Установа културе "Влада Дивљан" на Палилули.

ОТВОРЕНИ ЗА СВЕ ЖЕЉНЕ УМЕТНОСТИ: Установа културе Влада Дивљан ове године обележава 70 година постојања

Foto: I. Marinković

Смештена поред хале "Пионир", основана је 19. новембра 1953. године као Раднички универзитет, са циљем да се тадашње одрасло становништво после Другог светског рата образује и описмени. Мењала су се имена, па се ова установа звала "Браћа Стаменковић" и "Палилула", а од 2016. године носи име преминулог певача "Идола" Владе Дивљана, који је своју каријеру почео управо у овој згради.

О историјату ове угледне установе прича нам Љубиша Ђуровић, који је од 2016. директор Установе културе "Влада Дивљан" и каже да су он и његови сарадници поносни на јубилеј и културу коју је ово здање изнедрило за својих седам деценија.

- Тадашња општинска власт на Палилули је 19. новембра 1953. године донела одлуку да се два дома културе, један са Карабурме и овај у ком се данас налазимо споје и да брину о образовању одраслих, који због Другог светског рата нису могли да иду у редовну школу и да се бави културом, односно едукацијом у области културе - прича Ђуровић, за наш лист. - Циљ је био да што више људи са Палилуле учествује у томе, јер културни живот у то време и није био на неком нивоу, а образовање одраслих се морало изместити ван школа у које су ишли редовни ђаци.

У години јубилеја, спремни су и нови пројекти. Наш саговорник каже да посетиоце током новембра и децембра чека богат културно-уметнички програм. Посебно истиче двојезичну представу "Обична прича", чија је премијера заказана за 31. октобар.

- Радимо дело "Обична прича" из 1847. године Ивана Гончарова, које говори о друштвеним кретањима у тадашњем Санкт Петербургу. Режију потписује Кирил Сребрењиков, а глуме Даница Максимовић, Драгана Варагић, Лука Грбић, Алексеј Агронович, Филип Абдејев, Марија Телбуохова... Конверзација у представи биће на два језика - српски глумци причају српски, а Руси говоре руски, понекад ће убацити и неки израз на енглеском, а биће и превод за публику. То је нови покушај и мислим да ће дати добар резултат. Осим за премијеру, карте су распродате и за следећа два извођења.

Ђуровић каже да ће се до рођенданске прославе потрудити да убеди "Рошер етно бенд" да још једном дођу овде и свирају за јубилеј, јер је публика прошли пут била одушевљена. Спремају се позоришне представе за одрасле и децу, биће едукација, књижевних вечери...

Први човек УК "Влада Дивљан" подсећа и на њихове редовне уметничке школе и открива нам колико је интересовање за њих.

- Наша школа сликања постоји дуже од 30 година, у њу долазе деца од пете, шесте године па све до дама у осамдесетим годинама, долазе да науче - прича он. - Имамо и сталну школу балета, певања, клавира, фолклора. Милина је гледати ту децу како раде. Ипак, један од наших најзначајних програма је Центар за описмењавање одраслих. Ту су пуни капацитети, све више људи долази, па и мајке са троје деце.

Сала и на левој обали Дунава

РУКОВОДИЛАЦ ове куће каже да би волео да оствари дугогодишњу идеју, да се отвори простор за културу на левој обали Дунава, где сада нема ниједне сале у којој тамошњи житељи, и одрасли и деца, могу да гледају филм или позоришну представу.

- Тамо живи више од 100.000 људи, а сем Пољопривредне нема ниједне средње школе. Не постоји позоришна или биоскопска сала. Зашто не бисмо имали и тамо зграду, а не да деца долазе аутобусима овде да гледају представе и добијају пакетиће. Имали смо идеју, Општина је определила средства али је корона све пореметила. Верујемо и желимо да ће се остварити план о сали са 150 до 200 места да људи и деца гледају филмове и представе - закључује Ђуровић.

У ову зграду дневно уђе између 1.500 и 2.000 људи и то када нема великог програма. А кад ради велика сцена, уђе и по 4.000 суграђана. Многи су овде почели као клинци и постали звезде. Према речима управника, сви они ће бити део монографије која ће изаћи у част јубиларног рођендана.

- Влада Дивљан је овде почео да учи гитару као дечко, тада су и "Идоли" ту вежбали... Нису они једини који су почели овде. Пеца Поповић, рок хроничар ми је рекао да је први бенд у Србији "Силуете" формиран у данашњој нашој мултимедијалној сали, која је тад била синдикални кафић. Овде се родила и "Рибља чорба", Бата Ковач је до смрти имао свој студио код нас. Дејан Цукић је и даље ту...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ОД ПОРЕЗА НА ПРИРЕЂИВАЊЕ ИГАРА НА СРЕЋУ У СРБИЈИ МОЖЕ ДА СЕ ИЗГРАДИ 30 БОЛНИЦА