ВИНСКИ ЛЕТОПИС СРБИЈЕ: Јединствена изложба у Галерији науке и технике САНУ, од 3. до 29. новембра
У ГАЛЕРИЈИ науке и технике САНУ, од 3. до 29. новембра, биће одржана изложба "Вински летопис Србије".

Фото: Музеј винарства и виноградарства Александровац
Посетиоци ће први пут имати прилику да виде и старе аутохтоне српске сорте винове лозе, укључујући и неколико до сада непознатих, недавно откривених применом напредних молекуларних метода преко пројекта "Валоризација генетских ресурса винове лозе у Србији".
Аутори изложбе истичу да је идеја да се прикаже континуитет гајења винове лозе и производње вина од најранијих историјских епоха, ослањајући се искључиво на материјалне доказе и историјске чињенице, као и да се најновија сазнања из генетичких истраживања старих аутохтоних сорти винове лозе повежу и уклопе у хронолошки пресек историје виноградарства на простору данашње Србије.
АУТОРИ
Ауторски тим изложбе чине Жељко Томановић, дописни члан САНУ, биолог, Александар Фотић, историчар, Мирослав Николић, агроном и биљни физиолог, Славица Тодић, професор виноградарства, Милица Рат, биолог и кустос Волнијевог хербаријума и Томислав Ивановић, вински новинар.
Поред археолошких експоната, алата за обраду винограда, резидбу и заштиту винове лозе, опреме за прераду грожђа, производњу, чување и уживање вина из локалних музеја широм Србије, изложба по први пут београдској јавности представља хербаријум Андреја Волног из Гимназије у Сремским Карловцима, са примерцима сорти винове лозе које су гајене на Фрушкој гори и околини у периоду 1812-1824. године.
Хербаријум Волног има непроцењив значај у светским оквирима, а посетиоци ће имати прилику и да прелистају овај чувени хербаријум у дигиталној форми.
На изложби ће бити представљено неколико значајних личности за винску историју Србије и промоцију српског винарства и виноградарства у свету - Милутин Савић (1848-1935), први енолог у Србији, образован на водећим европским универзитетима, Димитрије Мита Петровић (1848-1891), дописни члан Српске краљевске академије, који је писао прва упутства о проценама квалитета вина, Андреј Волни (1759-1827), који је иницирао сакупљање и хербаризовање гајених сорти винове лозе на подручју Фрушке горе у периоду 1812-1824, Франц Шамс (1780-1839), изузетни познавалац сремских и банатских вина и њихове препознатљивости у тадашњој Европи.
Изложбу је финансијски подржало Министарство културе Србије.
Препоручујемо

КАД ЗАХЛАДИ БЕЗ ЧАСОВА ФИЗИЧКОГ: Проблеми за ниже разреде ОШ "Павле Савић" у Миријеву
30. 10. 2023. у 11:10

РАДОВИ ЗА БОЉИ КВАЛИТЕТ ЖИВОТА: У Лазаревцу покренути бројни важни и велики пројекти
28. 10. 2023. у 20:20

НИШТА БЕЗ ХАРМОНИКЕ И КОЛА: Погледајте како се народ весели на Сајму књигу (ВИДЕО)
28. 10. 2023. у 12:52

ПУТНИЦИ ПЛАКАЛИ ОД ОДУШЕВЉЕЊА ЗБОГ МЛАДИЋА: У аутобусу се ориле песме о Косову (ВИДЕО)
28. 10. 2023. у 12:20

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)