ШАПИЋ ОТКРИО СПОМЕНИК У ХАЈДУК ВЕЉКОВОМ ПАРКУ: Жртве ратова деведесетих не смемо да заборавимо, да нам се слично би поновило (ФОТО)

Новости онлајн

30. 11. 2023. у 13:00

ПРЕДСЕДНИК Привременог органа Града Београда Александар Шапић открио је данас Споменик жртвама рата и браниоцима отаџбине 1990-1999, који се налази у Хајдук Вељковом парку, на углу Сарајевске и Немањине улице. Шапић је у име Града Београда положио венац и поручио да жртве ратова деведесетих година никада не смемо да заборавимо.

ШАПИЋ ОТКРИО СПОМЕНИК У ХАЈДУК ВЕЉКОВОМ ПАРКУ: Жртве ратова деведесетих не смемо да заборавимо, да нам се слично би поновило (ФОТО)

Фото: Град Београд

Он је нагласио да сваки споменик који постављамо постаје место сећања, а да нови Споменик жртвама рата и браниоцима отаџбине у периоду од 1990. до 1999. године има посебан значај за све нас.

– Изузетно ми је задовољство и част што смо у прилици да „откријемо“ нови споменик посвећен људима на које, чини ми се, понекад читаво српско друштво заборави. Људи који су дали животе за наш народ и нашу земљу током деведесетих година заслужују репрезентативно спомен-обележје. Често се позивамо на ратове и жртве из деведесетих година прошлог века, који наравно нису ништа мање важни. Ипак, најсвежије ране на неки начин заборављамо због атмосфере под коју потпадамо, а која често покушава да српском народу „прилепи“ етикету јединог кривца за све што се десило – рекао је Шапић.

Фото: Град Београд

Он је додао да то не смемо да дозволимо јер српски народ кроз читаву историју, никада никога није нападао већ се искључиво бранио и помагао другима, а грешке и које је правио је увек правио највише на сопствену штету.

– Српски народ је кроз исторју, нажалост, крвљу плаћао своју слободу. Тако је било и у ратовима деведесетих, само што су нам ти ратови, поред „крви коју смо дали“, однели и неке друге ствари. У том тренутку српска држава је у неким ситуацијама показала и слабост и није до краја стала „иза“ свог народа, ма где он живео. Због тога често понављам да наша држава мора да стоји иза сваког Србина, где год се налазио. Када су припадници нашег народа ближе „матици“, то је лакше остварити и због тога је брига о нашем народу у региону нешто чега никада не смемо да се одрекнемо без обзира на то у којој држави он живео. Када то кажем, не мислим на било какве претензије на туђе, већ на једноставну бригу о некоме своме, где год он живео. То раде све озбиљне државе и народи, али у њиховом случају се то третира као једна врста одговорности и бриге, а када то радимо ми, онда се третира као једна врста српске хегемоније и покушаја наметања свега српског тамо где му, како они кажу, није место – рекао је Шапић.

Фото: Град Београд

Према његовим речима, српски народ је вековима живео на одређеним подручјима на којима га данас нема и да то смемо да заборавимо, како нам се не би опет поновило.

– То сам говорио и када је била годишњица „Олује”, јер уколико заборавимо како и због чега нам се то десило, поновиће нам се. Исто ће нам се десити уколико будемо стално и искључиво тражили кривца у другима. Због тога желим да одам велику почаст људима којима је овај споменик посвећен, као и њиховим породицама. Морамо да гајимо културу сећања и да их никада не заборавимо. То су људи који су током изузетно тешких и несрећних времена за нашу земљу, у којој су се виделе све слабости тадашње српске државе, платили својом главом, а њихове и друге породице су изгубиле огњишта и све друго што су поседовале. Данас желим да се поклоним, да сви одамо почаст нашим палим сународницима и да нам убудуће све што се десило током деведесетих послужи за наук како нам се не би поновило – закључио је Шапић.

Фото: Град Београд

Председник Удружења ратних војних инвалида Србије Жељко Васиљевић је захвалио свима који су омогућили трајно сећање на људе који су у периоду од 1990. до 1999. године изгубили своје животе бранећи српски народ широм бивше Југославије, а нарочито Граду Београду. 

– Овај споменик је најбољи пример наше борбе за остваривање наших права и положаја у друштву и држави. Посебно желим да захвалим Граду Београду и Александру Шапићу који нам је омогућио да покажемо да наши погинули борци нису заборављени, да њихова жртва није узалудна, јер није мртав ратник који је погинуо већ онај који је заборављен – истакао је Васиљевић.

Аутор Споменика жртвама рата и браниоцима отаџбине од 1990. до 1999. године је архитекта Машан Петровић, а донатор Данко Филиповић.

Откривању споменика присуствовали су представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, архитекта Марко Стојчић и председник општине Савски венац Милош Видовић.

БОНУС ВИДЕО: Шапић о дојави да су постављене бомбе у возила ГСП-а

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (0)

СВЕТСКИ ДАН ХРАНЕ: Значај заједничких напора у борби против глади