СКАДАРЛИЈА: Капија боемског света
СКАДАРЛИЈА је једна од најпознатијих и најлепших улица у Београду, која је добила име по Скадру, граду у Албанији, који је некада припадао Србији.

Фото Н. Фифић
Скадарлија је позната као боемска четврт, јер је у њој живела и стварала многа уметничка елита Београда, посебно у периоду од краја 19. до средине 20. века. Скадарлија је место где се сусрећу историја, култура и забава, и где се чува дух старог Београда.
Скадарлија је настала у другој половини 19. века, када су се на њеном простору населили многи занатлије, трговци, Роми и досељеници из других крајева. У то време, Скадарлија је била сиромашна и запуштена четврт, пуна блата, прашине и смећа. Међутим, она је имала и своју другу страну, која је привлачила многе боеме, уметнике, песнике, глумце, новинаре и политичаре. Наиме, у Скадарлији су се налазиле бројне кафане, које су биле места окупљања, дружења, инспирације и стваралаштва. Неке од најпознатијих кафана у Скадарлији су биле Три шешира, Два јелена, Златни бокал, Има дана, Шешир мој и друге.

Фото: Град Београд
Тако су Скадарлију посећивали и описивали многи славни писци и песници, као што су Ђура Јакшић, Лаза Костић, Јован Дучић, Бранислав Нушић, Сима Пандуровић, Тин Ујевић, Густав Крклец, Раде Драинац и други. Они су у Скадарлији налазили инспирацију, љубав, пријатељство, утеху и радост. Скадарлија је била и место где су се одржавале бројне књижевне вечери, рецитали, изложбе, концерти и представе, које су привлачиле велику пажњу публике и критике.
Скадарлија је такође била и место где су се одвијале и неке важне историјске и политичке епизоде. На пример, у Скадарлији је 1918. године одржан први конгрес Комунистичке партије Југославије, који је означио почетак организованог радничког покрета у земљи. Такође, у Скадарлији је 1941. године одржан и први састанак Покрета отпора, који је предводио Јосип Броз Тито, и који је био увод у Народноослободилачку борбу против фашистичке окупације.

Фото: Игор Маринковић
Скадарлија је данас једна од најпосећенијих туристичких атракција у Београду, која привлачи људе из целог света. Она је сачувала свој аутентични изглед и атмосферу, са калдрмом, старим фасадама, цвећем, фонтанама и уличним сликарима. У њеним кафанама се и даље слуша и свира традиционална српска музика, уз тамбураше и виолинисте, који стварају посебан амбијент. У Скадарлији се може уживати у разним специјалитетима српске кухиње, као што су ћевапи, сарма, гибаница, кајмак, ајвар и други, као и у чувеној ракији, вину и пиву. То је место где се може осетити дух Београда, који је спој традиције и модерности, романтике и динамике, лепоте и живости.
Скадарлија је, дакле, капија боемског света, који је неодвојив део историје, културе и идентитета Београда. Она је сведок многих догађаја и личности, који су оставили неизбрисив траг у српској и југословенској уметности и политици. Скадарлија је и данас жива и актуелна, јер је успела да очува своју аутентичност и шарм, и да привуче нове генерације посетилаца и стваралаца. То је, укратко, место које се мора видети, доживети и заволети.

Фото: град Београд

"ПЛЕНУМ СА 7 ЉУДИ? НЕМА ГА ВИШЕ! У ЗГРАДИ ЈЕ ХАОС, 4 ДАНА ТРЕБА ДА СЕ ЧИСТИ" Деканка Филолошког факултета лично избацује згубидане из зграде
НЕКАДА највећа блокадерка, деканка Филолошког факултета, Ива Драшкић Вићановић избацила је блокадере из зграде факултета.
22. 07. 2025. у 14:41 >> 16:30

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

ВЕЛИКЕ ДЕВОЈКЕ: Федерерове ћерке више нису мале - лепе близнакиње, видите на кога личе (ФОТО)
ПОРЕД њих две, Роџер Федерер је отац двојице дечака - Леа и Ленија.
22. 07. 2025. у 17:19
Коментари (0)