ДРУШТВО ЗА УЛЕПШАВАЊЕ ВРАЧАРА СА ГРАЂАНИМА НА УГЛУ МАКСИМА ГОРКОГ И ВИШКЕ: Потписи за очување Неимара и Крунске
ПРЕДСТАВНИЦИ Друштва за улепшавање Врачара јуче су од 10 до 13 сати на штанду на раскрсници улица Максима Горког и Вишке прикупљали потписе за хитно усвајање одлука о утврђивању Крунске улице и Котеж Неимара за просторно културно-историјске целине. За три сата колико је јуче трајала ова акција око 160 грађана потписало је захтев за очување културне баштине. Потписивање је организовано и данас у исто време.

Privatna arhiva
На штанду су се могле видети и брошуре са информацијама због чега је потребно потписати петицију, која се реализује под слоганом "Докле више, оставите Врачар да дише. Сачувајмо Крунску и Неимар"
- Задовољни смо како је протекао први дан сакупљања потписа, очекујемо и данас добар одзив - каже за "Новости" Александар Арсенијевић из Друштва за улепшавање Врачара. - Са овом акцијом наставићемо сваког викенда, а потписи ће бити предати Влади Србије, када се формира. Захтев је да се што пре усвоји одлука, која већ две и по године стоји у некој фиоци. Не желимо да допустимо додатно уништавање Крунске и Неимара, како би сачували своје наслеђе.
Елаборат о заштити пре две и по године сачинио је Завод за заштиту споменика, а они су добили сагласност Републичког завода за заштиту споменика културе, као и надлежних министарстава.
- Ова ситуација погодује инвеститорима који, будући да никакве мере заштите нису на снази, бескрупулозно, немилице руше архитектонско наслеђе Врачара и Београда - каже наш саговорник. Све то буди сумњу да инвеститори имају значајан утицај на рад Владе и њено одлучивање. - Подсећајући је на одговорност коју има у заштити јавног интереса и културног наслеђа ове земље, позивамо Владу да, без окаквог даљег одлагања, усвоји одлуке о утврђивању Крунске улице и Котеж Неимара за просторно културно-историјске целине.
Котеж Неимар и Крунска као целина су без заштите још од децембра 2021., али објекти који се налазе у овом насељу имају исти степен заштите као да је одлука о проглашењу заштићене целине већ донета. То значи да они не би смели да се уклоне а да претходно инвеститор, општина или град не затраже од Завода услове и мере за очување тог објекта. Ипак, бројни инвеститори то нису чинили, а нису за то ни били санкционисани. Тако су многе предратне виле уништене, посебно у Интернационалних бригада, Јанка Веселиновића, Хаџи-Мелентијевој...
Налет машина
УЛИЦА Јанка Веселиновића једна је од оних које су највише осетиле налет грађевинских машина. Прво је срушена вила у броју 10, да би власник објекта у блоју 15 скинуо цреп са крова, како би кућа пропала, а он имао разлог да је уклони. Ту је у плану зидање модерних стамбено-пословних квадрата.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)