ДРУШТВО ЗА УЛЕПШАВАЊЕ ВРАЧАРА СА ГРАЂАНИМА НА УГЛУ МАКСИМА ГОРКОГ И ВИШКЕ: Потписи за очување Неимара и Крунске
ПРЕДСТАВНИЦИ Друштва за улепшавање Врачара јуче су од 10 до 13 сати на штанду на раскрсници улица Максима Горког и Вишке прикупљали потписе за хитно усвајање одлука о утврђивању Крунске улице и Котеж Неимара за просторно културно-историјске целине. За три сата колико је јуче трајала ова акција око 160 грађана потписало је захтев за очување културне баштине. Потписивање је организовано и данас у исто време.
На штанду су се могле видети и брошуре са информацијама због чега је потребно потписати петицију, која се реализује под слоганом "Докле више, оставите Врачар да дише. Сачувајмо Крунску и Неимар"
- Задовољни смо како је протекао први дан сакупљања потписа, очекујемо и данас добар одзив - каже за "Новости" Александар Арсенијевић из Друштва за улепшавање Врачара. - Са овом акцијом наставићемо сваког викенда, а потписи ће бити предати Влади Србије, када се формира. Захтев је да се што пре усвоји одлука, која већ две и по године стоји у некој фиоци. Не желимо да допустимо додатно уништавање Крунске и Неимара, како би сачували своје наслеђе.
Елаборат о заштити пре две и по године сачинио је Завод за заштиту споменика, а они су добили сагласност Републичког завода за заштиту споменика културе, као и надлежних министарстава.
- Ова ситуација погодује инвеститорима који, будући да никакве мере заштите нису на снази, бескрупулозно, немилице руше архитектонско наслеђе Врачара и Београда - каже наш саговорник. Све то буди сумњу да инвеститори имају значајан утицај на рад Владе и њено одлучивање. - Подсећајући је на одговорност коју има у заштити јавног интереса и културног наслеђа ове земље, позивамо Владу да, без окаквог даљег одлагања, усвоји одлуке о утврђивању Крунске улице и Котеж Неимара за просторно културно-историјске целине.
Котеж Неимар и Крунска као целина су без заштите још од децембра 2021., али објекти који се налазе у овом насељу имају исти степен заштите као да је одлука о проглашењу заштићене целине већ донета. То значи да они не би смели да се уклоне а да претходно инвеститор, општина или град не затраже од Завода услове и мере за очување тог објекта. Ипак, бројни инвеститори то нису чинили, а нису за то ни били санкционисани. Тако су многе предратне виле уништене, посебно у Интернационалних бригада, Јанка Веселиновића, Хаџи-Мелентијевој...
Налет машина
УЛИЦА Јанка Веселиновића једна је од оних које су највише осетиле налет грађевинских машина. Прво је срушена вила у броју 10, да би власник објекта у блоју 15 скинуо цреп са крова, како би кућа пропала, а он имао разлог да је уклони. Ту је у плану зидање модерних стамбено-пословних квадрата.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)