ЗА МАЊЕ КРПЕЉА, А ВИШЕ ПЧЕЛА: Пилот-пројекат "Не коси још, лоло" ускоро у Београду

А. З. К.

30. 04. 2024. у 07:15

ПЧЕЛЕ, лептири, бумбари и остали опрашивачи добиће у наредном периоду веће просторе у Београду, где ће им бити доступна храна и станиште.

ЗА МАЊЕ КРПЕЉА,  А ВИШЕ ПЧЕЛА:  Пилот-пројекат Не коси још, лоло ускоро у Београду

ГО ЗЕМУН

ЈКП "Зеленило-Београд" одлучило је да примени другачији начин кошења траве у главном граду како би цвеће постигло пун циклус, а опрашивачи добили извор хране. Ова одлука спроводиће се у склопу пилот-пројкта под називом "Не коси још, лоло".

Како су саопштили у "Зеленилу", нови пројекат биће спроведен на зеленим површинама које Београђани не користе за рекреацију или на оним које морају да буду кратко покошене. На овим парцелама трава ће бити кошена на различите начине. Поједини светски градови радили су истраживања која су показала да се број запрашивача повећао на местима где трава није била често кошена. Цвеће и висока трава боље су апсорбовали топлоту и влагу, чиме је смањен и утицај топлотних џепова у њиховој близини.

Успех у Холандији

ПОЈЕДИНИ европски градови већ користе овај начин кошења и уређења зеленила у својим градовима. Партнер у пројекту је Амбасада Краљевине Холандије, која помаже Београду и Србији да лакше и боље примени добру праксу која је одавно усвојена и са успехом тестирана у Холандији.

- Важно је напоменути да се због овога неће повећати број комараца и крпеља, а очекиване предности пројекта "Не коси још, лоло" су разне - саопштили су у ЈКП "Зеленило-Београд". - Пројекат је покренут на иницијативу Bee Center, пчеларски центар из београдских "Силоса", а реализује се уз подршку Амбасаде Краљевине Холандије у Београду, земље која на овом пољу предњачи. Пчелари из пчеларског центра пратиће заједно са стручњацима Биолошког факултета у Београду промене у броју опрашивача, како би на крају пројекта имали конкретне стратегије за наставак и унапређивање кошења у Београду.

Фото: Free Images Pixabay

Пројекат је започео у Академском парку, где је одржана радионица за све заинтересоване Београђане. Након тога у Студентском парку биће посејане медоносне биљке, а учествовали су малишани из староградског вртића. Ове биљке биће кошене мозаично, тачније, биће остављан део травњака који неће бити кошен.

- Другачији приступ биће спровођен на ободу града, косиће се периодично и то после маја и септембра. Током ове године, свега неколико локација са ограниченим простором ће прећи на нов модел кошења, како би се тестирао нови приступ у одржавању - саопштили су у "Зеленилу".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"

ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.

14. 01. 2025. у 10:56

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било