О РЕКАМА И О ГЕНИМА: Манифестација "Европска ноћ истраживача" на више локација у граду
КАКО живе дивље пчеле и осе, шта се дешава са реком од извора до ушћа, ко све живи у барама и језерима, шта су гени и чему служе - сазнали су малишани који су се синоћ окупили у белим шаторима на Тргу републике, где је од 16 до 22 часа била организована научно-забавна манифестација "Европска ноћ истраживача".

Foto: I. Marinković
Главни циљ ове манифестације је да велики и мали схвате колико је наука важна и колико обликује сваки сегмент наших живота.
На свечаном отварању у здању "Европске куће" у Кнез Михаиловој улици, шеф Делегације ЕУ Емануеле Жиофре рекао је да је "ово велики догађај који уједињује Европу, и више од тога".
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
- Ово је један од мојих омиљених ЕУ пројеката, преко кога много младих сазнаје шта је то наука и развија знатижељу, која је неопходна да нам се друштво развија -поручио је Жиофре.
На Тргу републике била је постављена интерактивна радионица "Моја мала здрава бара", климатска соба за бекство и величанствени модел реке. На истом месту посетиоци су сазнали зашто се нервне ћелије разликују од мишићних, али и зашто је чист ваздух важан. Они који су посетили Музеј Вука и Доситеја научили су нешто ново о заборављеним предметима и речима.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
Београдски зоо-врт организовао је интерактивну собу за бекство где су се могле открити тајне птица грабљивица. Природњачки музеј отворио је своју сталну поставку и изложбу о минералима из Титове збирке, а у Опсерваторији на Калемегдану било је дружење с планетама. Математички факултет припремио је "Математички лавиринт" за средњошколце.
Плато на Тргу био је препун малишана који су са родитељима дошли како би учествовали у радионицама. Били су много заитересовани и за еколошку радионицу, где се говорило о томе како пластични отпад утиче на наше здравље и околину, те како може да нашкоди рекама.
Порука из Њујорка
У видео-поруци из Њујорка, министар науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић је пожелела учесницима да се добро проведу на "дивној манифестацији чији је циљ промоција науке и њено приближавање грађанима".
- Наука ће у будућности бити кључна за пружање решења, кроз нова открића. Да се суочимо са глобалним изазовима треба нам више научника - поручила је Беговићева.
У оквиру манифестације реализовано је више од 200 активности у Београду, Смедереву, Крагујевцу, Чачку, Крушевцу, Рановцу, Зајечару, Нишу, Пироту, Лесковцу, Суботици, Мокрину, Кикинди, Новом Саду, Инђији, Шапцу и Свилајнцу.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)