ОБОЛЕЛИХ ЗА ПЕТИНУ ВИШЕ: Временске прилике напуниле су београдске чекаонице

Б. Борисављевић

06. 10. 2024. у 06:30

НАГЛЕ промене температуре и долазак јесени са хладним јутрима и топлом данима, напуниле су чекаонице домова здравља у Београду.

ОБОЛЕЛИХ ЗА ПЕТИНУ ВИШЕ: Временске прилике напуниле су београдске чекаонице

Фото М. Анђела

 Пацијенти се жале на прехладу, цурење из носа, кашаљ и повишену температуру. Лекарима се јављају и особе са стомачним вирусима, са симптомима попут дијареје и повраћања.

Према речима др Иване Беговић Лазаревић из Градског завода за јавно здравље, у односу на претходну недељу акутних респираторних инфекција је за 20 одсто више, док је број пацијената са обољењима сличним грипу већи за 12 одсто. Она наводи да вирус грипа још није потврђен и да се не очекује до новембра или децембра.

- У септембру смо имали у дечјим колективима епидемије гастроентеритиса (три), доказан ротавирус, затим шест епидемија ковид инфекције у здраственим установама и у две предшколске установе епидемију варичела. Све је то уобичајено за ову сезону - каже Беговић Лазаревић.

ПОРАСТ КОВИД ИНФЕКЦИЈА

БЕГОВИЋ Лазаревић каже да ковид инфекција јесте у порасту, али да је то сада сезонска инфекција.

- Број позитивних се креће за град Београд негде око 250, а то је 18 процената позитивних у односу на број тестираних - навела је она. - Нема неких већих пораста, ни смањења у последње четири недеља. Ту је отприлике исти проценат и позитивности и пријављених сумње на оболевање од ковида.

Многи чим добију кијавицу, запушен нос, мало повишену температуру посежу за антибиотицима.

- То је велика грешка. Због тога смо у проблему са развојем резистенције, односно отпорности бактерија на антибиотике. Температура, кијавица, кашаљ, запушен нос, па и болови у грудима углавном су симптоми вирусних инфекција. Ту не треба узимати антибиотике на своју руку - истиче др Беговић Лазаревић. - Код вирусних инфекција користи се симптоматска терапија за спуштање температуре, уноси се довољно течности - супе и чајеви, пацијенти треба да остану код куће, да не иду на посао како се инфекција не би ширила. Уколико се после три дана температура не спушта, треба потражити помоћ лекара.

Почетак школске године и повратак деце у колективе донели су више посла педијатрима. Начелница Службе за здравствену заштиту деце и омладине ДЗ "Стари град" Наташа Јовановић каже да се од 30. септембра у педијатријским амбулантама у том Дому здравља, прегледа од 230 до 300 деце на дневном нивоу, али и да је то уобичајено у овом периоду, с обзиром на повратак у школе и већи број пацијената деце школског узраста.

- Најчешће се ради о пацијентима са респираторним инфекцијама горњих дисајних путева, са симптомима као што су цурење носа, кијање, бол у грлу, кашаљ, повишена телесна температура - рекла је Јовановићева. - Тегобе кратко трају, најчешће од пет до седам дана од првих симптома, а деца се врло брзо враћају својим уобичајеним активностима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!