КАЗНЕ И ДО МИЛИОН ДИНАРА: Пожари свакодневница, а бројне зграде иако закон налаже, немају противпожарну опрему

Б. Борисављевић

09. 10. 2024. у 13:30

ПОЖАРИ у становима постали су учестали у престоници. Последњи се догодио пре два дана у Влајковићевој, кад је задимио телевизор, а у суботу је изгорео стан у Блоку 61 на Новом Београду. Осим што грађани морају бити одговорнији и водити рачуна не само о себи, већ и о комшијама, закон налаже да све вишеспратнице морају имати противпожарне апарате(ПП).

КАЗНЕ И ДО МИЛИОН ДИНАРА: Пожари свакодневница, а бројне зграде иако закон налаже, немају противпожарну опрему

Фото: Принтскрин/Јутјуб

 Казне за непоштовање прописа износе од 300.000 до милион динара. Упркос томе, према незваничним проценама, београдским зградама недостаје више од 10.000 противпожарних апарата. Познаваоци тврде да је више од половине хидраната неисправно, јер немају црева, млазнице или точкиће на вентилу.

Контроле поштовања закона нема, осим кад се догоди пожар. У таквим ситуација следи истрага, која треба да утврди зашто је дошло до избијања ватре. На терен тада излазе екипе вештака, које проверавају да ли су апарати, ако их уоште има, били атестирани, да ли су били у функцији и да ли је могла да се спречи хаварија која је настала. Уколико се установи да је било пропуста, зграда ће, односно станари, платити велику одштету.

ИНСПЕКТОРИ ИЗЛАЗЕ НА ТЕРЕН

ИНСПЕКЦИЈА контролише објекте у изградњи и даје сагласност на пројектну документацију у делу о заштити од пожара. Кад је реч о већ изграђеним зградама, висине 22 метра и више, инспектори одлазе на терен по пријави грађана. Редовне контроле обављају у објектима високог ризика од пожара, привредним објектима, здравственим, објектима социјалне заштите и друго.

Инспектори Управе за ванредне ситуације за град Београд у стамбене зграде одлазе само по пријави станара.

У зависности од броја станова и квадратуре, свака стамбена зграда треба да има бар по један противпожарни апарат на сваком спрату. Цена једног је од 7.000 до 8.000 динара. Њихову исправност контролишу фирме овлашћене за уградњу. На сваком постоји упутство за употребу, које станари најчешће и не прочитају, а кад избије пожар, често и због панике не знају како да их употребе.

Да ли ће стамбена зграда имати хидрантску инсталацију за гашење пожара и систем за дојаву, зависи од процене пожарног ризика који се одређује током пројектовања. Свака стамбена заједница, поред Плана евакуације и Упутства за поступање у случају пожара, мора да има и Правила заштите од пожара.

Закон о заштити од пожара обавезују власнике станова и скупштине станара да одржавају инсталације и апарате за гашење пожара, а противпожарне путеве и степеништа проходним. Али, за већину зграда ови прописи као да не важе. Такође, они су дужни да набаве противпожарне апарате, црева и млазница за зграде које имају хидрантску мрежу, док је обавеза "Стамбеног" одржавање хидрантске инсталације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АЗОВ НА КОЛЕНИМА ТРАЖИ ПОМОЋ СТРАНАЦА: Украјински нацистички батаљон пуца по шавовима