ЧУВА ДУХ СТАРОГ БЕОГРАДА: Скадарлија са калдрмисаним улицама и традиционалним кафанама - Боемска четврт у срцу престонице

Новости онлајн

30. 12. 2024. у 19:00

НЕКАДА дом занатлија, трговаца и уметника, Скарадлија је данас уточиште београдским боемима, туристима, поштоваоцима историје и љубитељима добре хране, музике и пића. Међутим, и сами Београђани не знају заправо веома необичну историју најпознатије четврти у Србији.

ЧУВА ДУХ СТАРОГ БЕОГРАДА: Скадарлија са калдрмисаним улицама и традиционалним кафанама - Боемска четврт у срцу престонице

Фото: Град Београд

Све почиње 1825. године између вароши и тадашњег села Палилула. Први становници су били заправо Роми који су градили своје настамбе и тада назвали ово место Шићан-мала, циганска махала. Тек половином 19. века долази до промене у архитектури и Скадарлија постаје права градска четврт. Оно што је занимљиво јесте да се у том периоду овим делом града протезао канал који је након обилнијих киша постао речни ток - граница између Дорћола (Три Шешира) и Палилуле (Два Јелена).

Прича о Скадарлији као чувеном месту састајања уметника, песника, новинара, глумаца, почиње изградњом Народног позоришта и након што је култна кафана “Дарданели” срушена, те су боеми тражили ново место где ће уживати након напорног дана. За локацију су одабрали Скадарску улицу. 

Скадарска улица добила је име пре 150 година и први пут је у мапу града уцртана 1854. године, а само кратко током Аустроугарске, носила је име Ружина улица.

У кућама где се сада налази ресторан “Има дана” и кући Катарине Христодуло живели су најпознатији српски глумци и уметници крајем 19. и почетком 20. века. 

Фото Лична архива

Скадарлијски драгуљи “Три шешира” и “Два Јелена” и даље су најпопуларнија места, а “Златни бокал” важи за један од најстаријих скадарлијских локала који је архитекта Угљеша Богуновић успешно реконструисао. Легендарна “Мала пивара” постала је “Скадарлија”, а "Пашонин Булевар", "Бумс-келер", "Вук Караџић" и "Вандист" су заувек су нестали. “Има дана” и “Два бела голуба”, иако су нове кафане, зраче енергијом својих кафанских предака.

У историјским кафанама Скадарлије, омиљена јела гостију укључују традиционалне специјалитете попут роштиља, печења, сарме и пасуља пребранца, уз неизоставно пиће – ракију, која се често служи у знак добродошлице. 

Не постоји особа, било да је мештанин или туриста, који није крочио овом улицом. Заиста је тако. А ако би морали некога да наведемо то су свакако Ђура Јакшић, Стеван Сремац, Јанко Веселиновић, Бора Станковић, Тин Ујевић... Ту су живели и чича Илија Станојевић, Милорад Гавриловић, Добрица Милутиновић и многи други великани.

Ружа Денић, Вата Цвијетић и Миле Лакић су међу првима певали у кафанама Скадарлије, а Тито је имао чак и свој сто у једној од најпознатијих кафана. Долазили су и Лаза Костић, Јован Јовановић Змај, Надежда Петовић и Иван Мештровић. 

Међутим, међу посетиоцима скадарлијских кафана биле су и светске звезде као што су Марчело Мастројани, Моника Вити, Биби Андерсон, Питер Јустинов, Сара Мајлс, Нино Манфреди, Сибил Шепард, Алфред Хичкок, Жан-Пол Сартр, Изабел Ипер, Реј Чарлс, Тина Тарнер, Софија Лорен а и шпански краљ Хуан. 

Постоје одређена неписана правила која важе у овој “институцији”, како би их љубитељи кафана назвали, а нове генерације их радо прате.

Ово су нека од њих:

- Када се наздравља мора бити праћено гледањем право у очи.

- Уколико је оркестар присутан, наручите песму и дајте бакшиш музичарима.

- Када се бира сто, не седи се близу музике, нити близу врата, већ за столом где може да се види цела кафана. 

- Приликом поручивања, називање конобара “дечко”, “момак” или “конобар” није баш прикладно, сачекајте пар тренутка, подигните руку и он ће вас услужити. 

Једно од неписаних правила је и да онај који слави “мора” да плати цео сто, што није само знак великодушности, а битно је знати и кад је време да се предахне и крене кући.

Фото: З. Кнежевић

Жива музика и калдрма која чува многе тајне у боемској четврти Београда ствара несвакидашњу атмосферу која привлачи туристе и старе посетиоце овог култног места.

Скадарлија није обична улица, већ обавезна дестинација за оне који траже место где се спајају традиција, добра храна, добра музика и забава. 

Фото: Новости

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса

СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса

СВА индустријска предузећа у Придњестровској Молдавској Републици (ПМР), осим прехрамбених, обуставила су рад због недостатка енергетских ресурса, изјавио је први заменик председника владе и министар економског развоја непризнате Придњестровске Молдавске Републике, Сергеј Оболоник.

02. 01. 2025. у 15:26

ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)

ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)

СТРАВИЧНИ масакр на Цетињу однео је дванаест живота, а међу страдалима су и Драгана Драшковић (52), Бранислав Мудреша (60), Радивоје Марковић (70), Јошо Оташевић (55), и Мирко Васиљев (45). Њихове породице увелико се опраштају од трагично настрадалих, а како сазнајемо, њих троје биће сахрањени сутра, 3. јануара 2025. године.

02. 01. 2025. у 15:49

Коментари (0)

ШОК ВЕСТ НА КРАЈУ 2024: До олимпијске медаље у тенису на Играма у Паризу - уз канцер!