БЕОГРАДСКИ МАРАТОН: Како се развијао један од најпознатијих спортских догађаја у региону који привлачи тркаче из целог света (ФОТО)
БЕОГРАДСКИ маратон, један је од најистакнутијих спортских догађаја у Србији и региону и постало је уједино и традиција за многе већ 37 година.

TANJUG/ BEOINFO
Оно што многи не знају јесте да је пре првог модерног Београдског маратона који се одржао 8. маја 1988. године, град био домаћин "Велике пешачке утакмице" чија стаза је била од Обреновца до циља на Кошутњаку.
Тада је био 97 учесника, а победник је био власник књижаре Александар Поповић.

TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE/ MILOŠ SAVIĆ
Маратон какав га познајемо, 1988. године је био на 23 километара стазе, што је краће од стандардне дистанце, а учесници су искључиво биле звезде југословенског спорта.
Само годину дана касније, стаза се продужила на 46.7 километара и постала дужа од стандарне 42.195 са стартом и циљем испред зграде Савезног парламента, и тиме постала стандардна дужина маратона све до данас.
У септембру 2003. године, маратон је проглашен за догађај од посебног значаја за Београд, а временом се програм проширио и додат је и полумаратон (трка на 10км), забавно трчање (2.4 км), дечји маратон и штафетни полумаратон.
Дечији маратон одложен за 10. мај
Због најављених лоших временских услова, Мини мини Плазма Дечији маратон, првобитно заказан за 26. април, одржаће се у суботу, 10. маја 2025. године у Београдском зоолошком врту.
- Циљ ове промене је да се обезбеде оптимални услови за безбедно и пријатно одржавање манифестације, како за малишане, тако и за све посетиоце - наводи се на званичном сајту Београдског маратона.
Маратон почиње Булеваром краља Александра, спушта се до реке Саве, прелази Бранков мост и кроз новобеоградски равни терен завршава узбрдо код хотела Москва на Теразијама.
Полумаратон је једна петља, док пуни маратон укључује две петље.

TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE/ MILOŠ SAVIĆ
Маратон има временско ограничење од 6 сати, са контролном тачком на другој петљи на Новом Београду.
Што се тиче старосног ограничења, тркачи морају бити пунолетни како би учествовали на маратону, а на полумаратону, уз сагланост родитеља, могу учествовати старији од 14 година.
Промене током година
Маратон је такође током година прошао кроз разне промене, али и изазове.

FOTO: Arhiva novosti
Наиме 1996. године организована је трка од 6 км око Калемегданске тврђаве како би се промовисало културно наслеђе и спојили се крос-кантри и друмско трчање са оним на стази, а београдска публика имала је прилику да гледа светског рекордера Пола Тергата.
Београд је за време НАТО бомбардовања 1999. године наставио да буде домаћин маратона када су 40 тркача из девет земаља, укључујући и САД и Немачку, завршили трку за 3 сата, 15 минута и 16 секунди.
Једини пут када је овај маратон отказан јесте за време пандемије Ковида-19, али се идуће године вратио на улице престонице уз одређене мере безбедности.
Оно што је интересанто јесте да је протеклих година све већи број учесника, поготово жена.
Прошле године, рекордних 13 хиљада тркача из 72 земље учествовало је у трци, док је ове године тај рекорд оборен са 14 хиљада пријављених.
Маратон је такође увео мобилну и веб апликацију за регистровање и праћење маратонаца у реалном времену, а могу се и добити и све информације о рути. Још једна иновација овог маратона јесте то да је праћење маратонаца на апликацији могуће уз помоћ микрочипова који се налазе на мајицама учесника.
Овогодишњи маратон оборио све рекорде, Кенија доминира
Овогодишњи 38. Comtrade Београдски маратон оборио је рекорд по броју учесника са 14.000 тркача, а такмичари су се опробали и у штафетном полумаратону и трци на 10 километара.

FOTO: Beogradski maraton
Кенијка Дебора Санг је оборила рекорд који је поставила колегиница из Румуније Кристина Помаку 2001. у женској категорији. Санг је за 2 сата 26 минута и 51 секунду завршила маратон, док је Помаку поставила рекорд од 2 сата 29 минута и 44 секунди.

Фото: Београдски маратон
Гилберт Киплетинг Чумба, такође из Кеније, постао је први тркач у историји Београдског маратона у мушкој конукренцији да је одбранио своју титулу, а Кенија наставља да доминира и са перформансом Кавинду Јакинте, која је завршила за сат времена, 13 минута и 18 секунди.
По четврти пут Ђуро Борбељ је постао шампион Србије са 2 сата, 31 минут и 20 секунди, а титулу шампионке Србије добила је Јована Стелкић са временом 2 сата, 58 минута и 43 секунде.

Фото: Новости
Препоручујемо

ТВРЂАВА ИЗНАД РЕКЕ, ПРИЧА ИЗНАД ВРЕМЕНА: Калемегдан - Симбол Београда кроз векове (ФОТО)
27. 04. 2025. у 13:00

ПАЛАТА АЛБАНИЈА: Најстарији небодер у Београду - симбол модерне архитектуре (ФОТО/ВИДЕО)
25. 03. 2025. у 16:00

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НЕ МОЖЕ ДА САКРИЈЕ ТУГУ: Дарко Лазић потпуно сломљен, јавно се огласио (ФОТО)
ПЕВАЧ се присетио свог покојног оца...
28. 04. 2025. у 19:35
Коментари (0)