УЛИЦА КНЕЗА МИЛОША ПОД ЗАШТИТОМ: Одлуком Владе позната саобраћајница у Београду проглашена за културно добро

С. Видачковић

17. 01. 2021. у 09:22

ЖИЛА куцавица српске престонице, саобраћајница која спаја три београдске општине - Стари град, Савски венац и Врачар, од Народне скупштине до Мостарске петље - Улица кнеза Милоша, дуж које су смештена седишта Владе Србије, Генералштаба, бројних министарстава, страних амбасада, проглашена је за културно-историјску целину.

УЛИЦА КНЕЗА МИЛОША ПОД ЗАШТИТОМ: Одлуком Владе позната саобраћајница у Београду проглашена за културно добро

Улица кнеза Милоша спаја три општине

Одлуку је донела Влада Србије, крајем прошле године. Ово, између осталог, значи да сви власници и корисници објеката у овом заштићеном подручју морају тражити сагласност од градског Завода за заштиту споменика за све интервенције, како би се утврдили услови за предузимање мера техничке заштите за радове и добила одобрења на пројекат и документацију. Како је објашњено из Завода, границе ове целине обухватају улице Кнеза Милоша, Крунску, Ресавску, Вишеградску, Дурмиторску, Сарајевску, Хајдук Вељков венац, Балканску, Адмирала Гепрата, Добрињску, Краља Милана, Андрићев венац.

- Важну карактеристику просторне целине чини њено језгро са објектима државне управе, чиме се тај простор ослања на првобитну идеју кнеза Милоша о формирању новог управног центра - наводе у Заводу. - У горњем делу улице доминирају пословни објекти, док су у сегменту од Немањине према Мостарској петљи већином стамбене зграде и амбасаде. Вредност простора употпуњују улични дрвореди, озелењени простори и паркови. У просторно-културној целини налази се низ значајних објеката који се истичу својим архитектонским карактеристикама, стилским и типским посебностима што указује на њене несумњиве архитектонске и естетске вредности. С обзиром на то да се везује за значајне историјске догађаје и знамените личности из области привреде, књижевности, уметности, политике, као и да су се овде налазиле и налазе се значајне институције, овај простор важан је за проучавање друштвене историје Срба због чега је утврђен за културно добро.

ПРВИ УРБАНИСТИЧКИ ПЛАН

ПОДРУЧЈЕ уз Улицу кнеза Милоша простор је који је почео да се развија у време његове владавине као државни, административни и војни центар српског Београда. Пресецање и уређење Улице кнеза Милоша представља резултат првог урбанистичког плана овог дела Београда, четрдесетих година 18. века, према нацрту Франца Јанкеа. План је представљао најмодернију урбанизацију која је увелико примењивана широм Европе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном

ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном

АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.

06. 03. 2026. у 09:10

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

Коментари (1)

ДЕЧКО ЈУ ЈЕ ЗАПРЕПАСТИО: Арина Сабаленка добила прстен од три милиона долара! (ФОТО)