НОВИ БЕОГРАД ПОД ЗАШТИТОМ: Девет блокова са леве обале Саве проглашено за културно добро

С. Видачковић

02. 02. 2021. у 12:12

ЦЕНТРАЛНА зона Новог Београда, коју чини девет симетрично распоређених блокова - 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 и 30 добила је статус културног добра, односно културно историјске целине.

НОВИ БЕОГРАД  ПОД ЗАШТИТОМ: Девет блокова са леве обале Саве проглашено за културно добро

Фото Приватна архива

Ову одлуку донела је Влада Србије, на предлог Завода за заштиту културе града Београда.

У питању су блокови у којима се, осим надалеко препознатљивих стамбених зграда и солитера, налазе Сава центар, Палата "Србија", "Штарк арена".

Из Завода подсећају да је после Другог светског рата, нови Генерални урбанистички план Београда из 1950. године акценат ставио на ширење престонице преко Саве и изградњу Новог Београда. Наступио је десетогодишњи период обележен бројним конкурсима и радом како појединаца, тако и пројектантских тимова. То је за "последицу" имало изградњу првих "експерименталних" блокова 1 и 2 током 1958. године према пројекту архитекте Бранка Петричића, а затим и преосталих девет стамбених блокова централне зоне.

НАГРАДЕ

ЗА урбанистичку концепцију и решења по којима је реализован Нови Београд, Октобарском наградом Града Београда за 1968. годину награђени су архитекте Никола Добровић, Милорад Мацура, Станко Мандић, Милош Сомборски, Видо Врбанић, Бранко Петричић, Александар Ђорђевић, Урош Мартиновић и Милутин Главички.

- Средишња три блока 24, 25 и 26 нису реализовани према првим детаљним урбанистичким плановима и данас чине заштићену околину просторне културно историјске целине - објашњавају у Заводу. - Ови блокови су оригинално замишљени као три главна трга Новог Београда, свечани, централни и станични који би формирали централни део између Железничке станице Нови Београд и данашње Палате "Србија", по којем читав простор данас носи назив. Од идеје формирања три трга се услед економских и политичких околности убрзо одустало, па је простором Централне зоне преовладало становање са основним функционалним садржајима.

Блок 22, Фото Приватна архива

Како се наводи у образложењу предлога, модерна урбана структура Централне зоне допринела је квалитетном повезивању историјских центара Београда и Земуна. С обзиром на њену специфичну позицију у односу на оба места, ова зона је од посебног значаја не само за Нови Београд, већ представља и један од најзначајнијих делова ширег подручја главног града. Са интернационалног аспекта, Блок 23 је уврштен у сталну поставку Музеја модерне уметности МОМА у Њујорку од 2019. године.

ПРВА ПРЕФАБРИКАЦИЈА У СФРЈ

НА пољу конструкције и материјала, приликом градње Новог Београда, први пут је у тадашњој СФРЈ примењен систем префабрикације, који је пружао много веће могућности, него традиционални тип градње и ливења бетона на месту. Нови начин подразумевао је изградњу мега структура уз коришћење бетонске панел конструкције што је временом довело до експанзије ауторске архитектуре и урбанизма у технолошком и иновационом погледу.

Ова одлука подразумева да сви власници и корисници објеката у овом заштићеном подручју морају тражити сагласност од градског Завода за све интервенције, који прописује услове за предузимање мера техничке заштите за радове, те одобрава пројекат и документацију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

СВИ СУ ОВО ЧЕКАЛИ: Евролига се огласила због дербија Црвене звезде и Партизана