ЖРТВАМА РАТОВА НОВИ СПОМЕНИК: Обележје браниоцима 1990-1999. склоњено због реконструкције Савског трга
ЖРТВЕ рата и браниоци отаџбине 1990-1999. године добиће ново обележје, у које ће бити уграђен део старог монумента који се налазио испред Дома ратних инвалида на Савском тргу.
Он је склоњен због реконструкције овог платоа и сада се налази у магацину Завода за заштиту споменика културе града Београда. Ово је, за "Новости", потврдио главни градски урбаниста Марко Стојчић и истакао да Град са члановима Удружења ратних војних инвалида још бира између две локације и два изгледа будућег споменика.
У наредних десетак дана, одлучиће се да ли ће ново обележје борцима и жртвама бити постављено испред Железничког музеја, на углу Немањине и Сарајевске или код хотела "Асторија" у Улици Милована Миловановића, на углу са Карађорђевом.
- То су две понуђене локације, простор код "Асторије" има предност, али још нисмо одабрали коначно решење - каже Стојчић, за наш лист.
- Стари споменик је, у архитектонском смислу, веома интересантан, али су чланови Удружења РВИ имали неке нове идеје, те је надлежна градска служба припремила два предлога. Они су изабрали један и сад следи разрада те идеје. Надам се да ћемо то брзо завршити како би монумент био постављен у току ове године.
ОДЛУКА ИЗ 2019.
ОДБОРНИЦИ Скупштине града у свгусту 2019. године усвојили су одлуку о премештању споменика са Савског трга. Као разлог наведени су реконструкција и изградња Савског трга, као и постављање споменика Стефану Немањи. Урбанистички завод је тада одредио да Споменик жртвама и браниоцима отаџбине буде премештен на зелену површину у Улици Хајдук Вељков венац, од чега се, у међувремену, одустало.
Како нам је рекао председник Удружења РВИ Жељко Васиљевић, постоји жеља да део старог споменика са Савског трга буде у новом. Такође, бивши борци би волели да нови споменик свечано буде отворен на Видовдан.
Међутим, Стојчић каже да се још увек разговара о техничким питањима, те да Град, Комисија и Удружење разматрају све опције.
- Потрудићемо се да све завршимо до тог датума, али зависи од сложености и извођења скулптуре, што ће се знати када нађемо уметника за овај пројекат. Најважније је да жртве и борци добију достојно обележје.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)