БОЛНИЧКА СОБА КАО УЧИОНИЦА: Наставници ОШ "Драган Херцог" уче ђаке у специфичним условима, дневно обиђу две до три болнице

Б. Борисављевић

01. 03. 2021. у 06:47

БОЛЕСТ, опоравак после лечења и тежих повреда, ускратили су неким малишанима учење и дружење са вршњацима у школама. Уместо у клупама, прва слова, бројке, лекције из историје, они стичу у болничким постељама. Више од пет деценија о њиховом образовању брину учитељи и наставници ОШ "Драган Херцог", специјализоване образовне установе. Због краћег или дужег лечења, ову школу је, досад, "похађало" више од 100.000 основаца.

БОЛНИЧКА СОБА КАО УЧИОНИЦА: Наставници ОШ Драган Херцог уче ђаке у специфичним условима, дневно обиђу две до три болнице

Фото: З. Јовановић

Према речима Зорана Алексића, директора ОШ "Драган Херцог", годишње је на "часовима" око 2.000 ученика од 1. до 8. разреда, који се лече у 12 здравствених установа. Неке, као што су Завод за церебралну парализу, Институт за ментално здравље, онклогија, родитељске куће у Институту за мајку и дете и Земунској болници, имају учионице, док се у осталим настава одвија у болничким собама, од кревета до кревета.

- Тренутно је у нашу школу уписано око 150 ученика. То су деца, која су на дуготрајном лечењу или су са хроничним обољењима. Међу њима има и оних који код нас заврше целу основну школу, од првог до осмог разреда - наводи Алексић. - У школи ради око 80 наставника, дневно наставу "похађа" око 250 ђака. У групама је, у просеку, по шест-седам ученика. Наставник одлази на "терен", држи блок наставу од два-три школска часа, затим иде у другу болницу или на кућну наставу.

Наш саговорник истиче да се у школу уписују деца која су на лечењу дужем од месец дана. Углавном, завршавају полугодиште или целу школску годину. Настава се одвија по програми, који су у редовним школама, али је прилагођена околностима као и вирусу корона. Ђаци имају имају писане задатке и усмена испитивања, као и у "обичним" школама.

Зоран Алексић / Фото: З. Јовановић

- Добро смо опремљени што се тиче књига и дигиталних уцбеника - истиче Алексић. - Још пре десет година смо кренули са наставом на даљину, а општина Савски венац је опремила дигитални кабинет. Пре свега за децу из унутрашњости која су на лечењу у Београду. После болнице, они одлазе кући, али пошто морају да се врате на лечење, не могу да иду у матичну школу. Општина нам много помаже, у овој школској години је купила таблете како би деца, због епидемије, могла да прате онлајн наставу у болницама.

Одељења су комбинована, од првог до четвртог и до петог до осмог, јер се морају пратити болнички третмани и организација. Групе се формирају, према патологији деце и просторним могућностима болнице. За мале матуранте се организује и полагање мале матуре, у болници или код куће. Они имају олакшице и при упису у средњу школу. Последњих година значајно је повећан проценат оних који уписују средњу школу и тренутно је више од 70 одсто.

Ова школа је носилац пројекта Уницефа, који ће започети наредних дана, у коме ће десет наставника из школе обучавати колеге који раде са децом са посебним потребама за онлајн наставу.

СЕКЦИЈЕ

Школа има литерарна секцију, коју успешно води професорка Ивана Ковачевић, добитник Светосавске награде. Болест није спречила децу да се баве глумом заједно са професорком Наташом Војиновић. Активна је и фото-секција, као и грађевинска, у оквиру које малишани, уз помоћ рачунара пројектују зграде.

ОБУКА НАСТАВНОГ КАДРА

Наставници не пролази посебну обуку за рад са болесном децом. Доста им помажу лекари, а и сарадња са родитељима је изузетно битна.

- Тешко је када се сретнете са болесном особом, замислите тек са децом, поготово је тешко када је исход неизвестан - каже Алексић. - Одговорност наставника је велика, као и подршка психолошко-педагошке службе. Док сам радио као наставник, фасцинарао ме је тај дечји приступ животу. Да у тешким тренуцима пронађу снагу, елан и вољу, да ураде више и боље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE