НАЈВЕЋИ У ЕВРОПИ, А ЖИВЕ У БЕОГРАДУ: Фондација за заштиту птица маркира младунце орла белорепана са Великог ратног острва

Ј. Гочанин

21. 03. 2021. у 20:32

ГНЕЗДО орла белорепана, највећег примерка ове врсте у Европи, Београд, као један од ретких великих градова, има недалеко од срца града.

НАЈВЕЋИ У ЕВРОПИ, А ЖИВЕ У БЕОГРАДУ: Фондација за заштиту птица маркира младунце орла белорепана са Великог ратног острва

Фото Фондација за заштиту птица грабљивица

Пар ове врсте птице грабљивице настанио је Велико ратно острво још пре десетак година, а како су, за "Новости", објаснили у фондацији за заштиту птица грабљивица, гнездо је активно и ове године, односно у току је инкубација. Будући да пар белорепана обично подиже два младунца, планирају на оба да поставе одашиљаче, како би путем програма сателитске телеметрије могли да прате начин живота и локацију. У овај пројекат, који се спроводи први пут у Србији, биће укључени и грађани.

Како су нам објаснили, уколико све буде како треба, ускоро ће се излећи и орлићи.

- Ми гнезду не прилазимо, јер је од изузетног значаја да их не узнемиравамо у најосетљивијем периоду - говори мастер аналитичар заштите животне средине Зоран Карић.

Фото Фондација за заштиту птица грабљивица

- Одашиљаче постављамо на младунце тек када они довољно порасту како бисмо могли да одредимо дужине специјалних "тефлонских" трака, које се користе за његово неосетно ношење, али пре него што почну да напуштају гнездо. Прави временски "прозор" за то је средина маја. Све то искључиво раде стручна лица, која истовремено мере тежину птице, узимају узорке и обележавају младунце јединственим прстеновима Центра за маркирање животиња.

Подаци који се добијају путем сателитске телеметрије су бројни. Не само позиција где се јединка налази, већ и брзина кретања, азимут, надморска висина, температура, а на основу тога могу се планирати активне мере заштите врсте, или пак прискочити у помоћ.

САТЕЛИТСКО ПРАЋЕЊЕ

ПОСТОЈЕ одашиљачи од једва једног грама до оних од 50, који се користе за птице, а за крупније врсте попут медведа и вукова и теже. Напајање одашиљача је уз помоћ батерија, али и соларно, што зависи од начина живота врсте. Није свеједно, објашњавају у фондацији, да ли се прати сова, која је активна само ноћу или орао који лети преко дана. Постоје они који користе GPS систем позиционирања, али има и оних код којих се позиција одређује доплеровим ефектом.

Секретаријат за заштиту животне средне обезбедио је један одашиљач, док је за куповину другог ова фондација покренула акцију прикупљања средстава.

- Са свим трошковима транспорта и увоза, одашиљач кошта 160.000 динара - кажу у фондацији.

- Грађани који желе да нас подрже, о свему се могу информисати на сајту www.vulture.org.rs. Тако ће бити обавештавани о свим догађајима у вези са применом сателитске телеметрије на белорепанима, али и преко друштвених мрежа и медија.

Отворићемо страницу на међународном сајту www.movebank.org, где ћемо свету представити наше "суграђане" белорепане. Све ће постати видљиво вероватно крајем маја.

Пре четири године, у сарадњи са ЈКП "Зеленило - Београд" био је остварен видео-надзор гнезда који је веома важан и атрактиван, али пошто је још важније пратити судбину младунаца када напусте гнездо, у томе је, каже саговорник, сателитска телеметрија незаменљива.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“