БОТАНИЧКА БАШТА СЛАВИ 131. РОЂЕНДАН: Зелена оаза у срцу града која се простире на пет хектара данас обележавала вредан јубилеј
УРЕЂИВАЊЕ Ботаничке баште почело је на данашњи дан пре 131 годину, тачније 1890. године, а данас се башта "Јевремовац" налази у оквиру Биолошког факултета Универзитета у Београду. Однедавно је биљни фонд који броји 2.000 биљака, богатији за њих још 25.

Фото М. Анђела
Основана је 1874. одлуком Министарства просвете Краљевине Србије, на предлог Јосифа Панчића, који је био и њен први управник. Године 1889. године краљ Милан Обреновић поклонио је имање, које је наследио од свог деде Јеврема, Великој школи у Београду за Ботаничку башту, али под условом да се зове "Јевремовац", у знак сећања на његовог деду. На том месту и под тим именом налази се и данас.
Ботаничка башта се простире на површини од око пет хектара, где се на отвореном простору налази више од 250 врста дрвећа и жбуња, домаћих, европских и егзотичних биљака, а укупан биљни фонд данас чини око 500 стабала, жбуња и зељастих биљака. Ботаничка башта обухвата поред отворених површина, Стаклену башту и просторије Института за ботанику.
- Пре неколико дана смо посадили нових 25 дрвенастих биљака на отвореном делу и тиме обогатили биљни фонд, који броји више од 2.000 различитих биљних врста - наводе у Ботаничкој башти "Јевремовац". - Од 1. априла смо ушли у сезону када је башта отворена за посете сваког дана од 9.00 до 19.00.

Фото М. Анђела
Састоји се од стакленика, отвореног простора и Јапанског врта. Стакленик је изграђен у викторијанском стилу, са централном куполом и два крила. Покрива око 550 квадрата површине и под својим сводом чува око 1.000 различитих тропских, субтропских и медитеранских врста биљака.
- Отворени простор Ботаничке баште "Јевремовац" подељен је на 14 површина омеђених колским и пешачким стазама, унутар којих се срећу и засебно организоване целине попут Јапанског врта. Ботаничка башта "Јевремовац" садржи биљни фонд од преко 1.300 врста груписаних у географске и еколошке целине, што овај простор чини плућима центра града - наводе из Ботаничке баште. - Посебно се издвајају и по неколико десетина година стари брестови, импозантна стабла кавкаских зелкова, горостасни примерци храста лужњака.

Фото М. Анђела
УЛАЗНИЦА 300 ДИНАРА
ПОЈЕДИНАЧНЕ улазнице за Ботаничку башту коштају 300 динара, док је за децу од 8 до 15 година цена карте 100 динара. Бесплатан улаз обезбеђен је за све студенте Београдског универзитета, труднице и суграђане са хендикепом.

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

НЕКИ ИХ СМАТРАЈУ "РУЖНИМ И ПРЕВАЗИЂЕНИМ": Која имена су Срби давали деци у време турске владавине?
МНОГА стара, архаична имена се данас враћају у моду. Ипак, када зађемо даље у прошлост и нашу историју, можемо да пронађемо многа која делују врло необично и несвакидашње за српско подручје, а опет инспиративно за будуће родитеље који желе да буду оригинални када су имена за децу у питању.
04. 04. 2025. у 16:40
Коментари (0)