УПИТАН ОПСТАНАК БАНАКА: Банкари против увођења апсолутног мораторијума

И. Д. С.

25. 05. 2021. у 06:33

БАНКАРСКИ сектор обрушио се на Предлог закона о одлагању плаћања кредита који предвиђа апсолутни мораторијум у току којег се забрањује и обрачун камата, накнада и затезне камате или покретање наплате.

УПИТАН ОПСТАНАК БАНАКА: Банкари против увођења апсолутног мораторијума

Фото: Н. Фифић

Како тврде, тиме ће се довести у питање опстанак банака, али и угрозити стабилност економског и финансијског система.

На одлагање отплате кредита до краја године може рачунати 15.000 грађана који су од 30. марта 2020. остали без посла, док је до краја августа мораторијум правним лицима за више од 350 милиона евра бруто кредита, казао је председник Удружења банака Братислав Пејаковић. И он је, након што су то учинили из Централне банке и Савета страних инвеститора, казао да увођење апсолутног мораторимума на отплету кредита није добра опција, те да би се њиме угрозило пословање банака, али и стабилност финансијског и економског система.

- Месечна наплата ануитета од пласираних средстава банака увећаних за камату је на нивоу од 100 милиона евра. Уз теоријску пројекцију захтева свих клијената, за шест месеци то је 600 милиона евра мање у банкарским каналима за репласмане. Ово утиче на расположивост средстава за испуњење захтева за нове кредите за ликвидности, инвестиције, потрошњу - казао је Пејаковић.

Фото: Архива ВН

Братислав Пејаковић

Предлог закона којим је предвиђен апсолутни мораторијум забрањује и обрачун камата, накнада, затезне камате или покретање наплате, што, како сматра Пејаковић, обесмишљава пословање банака. Тврди и да је предложени закон супротан ставовима ЕУ, те да би довео банке у дубиозу из које се многе не би опоравиле, а привреда би била ускраћена за неопходна средства за функционисање, где би у крајњем буџет државе био девастиран јер не би било потрошње која би га пунила.

СТОПИРАНО ВИШЕ ОД МИЛИЈАРДУ ЕВРА

ТОКОМ првог мораторијума 65.000 клијената искористило је то право, вредности око 1,3 милијарде пласмана, где су банке "упумпале" 155 милиона евра у ликвидност система, односно 3,2 одсто вредности БДП-а, што је одржало потрошњу за функционисање привреде, тврди Пејаковић. Укупни кредити чија је отплата стопирана у оквиру другог мораторијума износили су 176,3 милиона евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДРУГАЧИЈА ЈЕ, ЊЕНО ВРЕМЕ ТЕК ДОЛАЗИ: Некадашња шампионка хвали Олгу Даниловић