ТРОБОЈКА У ПЉЕВЉИМА: Лекић апелује да се на зграду Општине врати стара застава

М.Д.

25. 06. 2021. у 20:04

НОВА српска демократија Пљевља поднела је захтев председнику општине Пљевља, Игору Голубовићу и председнику Скупштине општине Пљевља Драгиши Сокићу за истицање тробојке на зградама општине Пљевља и Скупштине општине Пљевља током државних празника (21. мај и 13. јул), али и за време одређених празника који заузимају посебно место у српском народу.

ТРОБОЈКА У ПЉЕВЉИМА: Лекић апелује да се на зграду Општине врати стара застава

М. Дробњак

Тим поводом, председник ОО Нове српске демократије Пљевља, Милан Мијо Лекић, истакао је да је Нова српска демократија, као водећи политички представник српског народа у Црној Гори, током целог свог трајања на политичкој сцени, благовремено указивала на различите облике дискриминације са којима се суочавају Срби. 

-Срби су дискриминисани и по питању испољавања националних симбола. Устав Црне Горе, Закон о избору, употреби и јавном истицању националних симбола, као и Закон о мањинским правима и слободама у потпуности препознају и афирмишу право на слободно истицање националних симбола за мањинске народе. Међутим, за разлику од њих, српски народ, упркос чињеници што представља конститутивни и државотворни фактор историјског трајања ове државе, налази се потпуно у подређеном положају, јер, његови национални симболи су у потпуности маргинализовани када је у питању званична државна политика; док, у случајевима Тузи, Улциња, али и неколицине црногорских општина, гдје се, без икаквих законских препрека истичу заставе већинског албанског становништва, видимо да су потиснути и у односу према мањинским народима- поручио је Лекић, апелујући да се тробојка истакне за Видовдан (28. јун), а потом и на Свету Петку (27. октобар) и Савиндан (27. јануар).

-Верујем да не би требало никоме, а поготово њима двојици, посебно појашњавати због чега су ова три празника узета за пример. Наша молба има и историјско утемељење, али и упориште у актуелној друштвено-политичкој пракси. Општепозната је чињеница да је тробојка имала статус народне заставе у Црној Гори, да су бројне свечаности – попут крунисања краља Николе I Петровића Његоша, обиљежаване управо у знаку тробојке, да је традиционална народна ношња у Црној Гори тробојна и тако даље. О заступљености тробојке у Црној Гори говорили су многи путописци и хроничари, док је њена употреба дефинисана и Уставом за Књажевину Црну Гору из 1905, гдје у члану 39 дословце стоји: "Народне су боје: црвена, плаветна и бијела". Њена употреба била је афирмисана и у Краљевини Југославији, социјалистичкој Југославији, Савезној Републици Југославији, па све до 2004. године, када су тадашње власти донеле одлуку у промени државне заставе- истакао је Лекић, подсећајући да је, према последњем попису становништва, у Пљевљима живи 57,07 одсто Срба, док српским језиком говори 67,52 одсто грађана Пљеваља.

-Симболи величанствених литија у организацији Српске православне цркве, као пример најмасовнијих скупова у историји наше општине, биле су управо тробојке, док су у Пљевљима никле на десетине и стотине графита и мурала са тробојкама. Верујем да ће ове чињенице, уз пример Берана, а од недавно и Будве - општина које су увеле праксу истицања тробојке, додатно охрабрити господу Голубовића и Сокића да поступе у складу са свеопштим очекивањима огромне већине Пљевљака, који свакодневно изражавају жељу да се тробојки врати статус какав она заслужује- закључио је Милан Мијо Лекић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАКЉУЧЦИ ИЗ ДАВОСА 2025:  Време за деловање је сада, а одговорност је на свима