ВАСКРС СВЕТИЊА: Изложба фоторепортера „Новости“ Зорана Јовановића Мачка на Михољској Превлаци 25.јула

20. 07. 2021. у 14:29

СА благословом изабраног митрополита црногорско-приморског Јоаникија, у недељу, 25, јула на Михољској Превлаци код Тивта биће отворена изложба фотографија фоторепортера „Новости“ Зорана Јовановића Мачка под називом „Васкрс светиња“.

ВАСКРС СВЕТИЊА: Изложба фоторепортера „Новости“ Зорана Јовановића Мачка на Михољској Превлаци 25.јула

Фото: З. Јовановић

И то у месту где се пре више од две године бранила и одбранила Крстионица (свега 11 метара квадратних) од напада бившег безбожничког режима. Биће представљено више од стотину фотографија сакралних објеката и литургијској живота Српске православне цркве у Црној Гори из три временска периода –док су цркве и манастири још били у рушевном стању, затим током радова на обнови и после обнове.

Фото: З. Јовановић

Фотографије су, како каже аутор, настале пре 25 година, када је почео да ради причу о манастирима у Црној Гори који су били разрушени, пратећи потом њихову обнову. Предраг Савић, адвокат, који годинама прати мукотрпни посао који обавља мајстор фотографије Зоран Јовановић записао је у каталогу да је било мучно и тужно на снимцима гледати гомиле камења на рушевинама манастира, запустела света здања, цркве без кровова и звоника, и то широм Црне Горе.

Фото. З. Јовановић

- До бројних црквишта и манастиришта био је прави подвиг стићи, пробити се кроз шикару, кретати се козјим стазама и избегавати звери и поскoкe. Била је то брука и срамота Црне Горе да у задужбини Јелене Балшић, творца епистоларне књижевности на овим просторима, чувају стоку, да од полусрушеног манастирског здања у Врањини праве тор за овце, да се змије легу на месту где је Свети Петар Цетињски писао чувену стегу. Било је то срамотно гледати, јер то је значило и непоштовање традиције, вере и ктитора српских и црногорских владара, властелина, црквених великодостојника, монаха и на крају целог народа!

Фото: З. Јовановић

Здања прављена да покажу моћ и духовно богаство, да буду молитвена и админстративна средишта, гробна почивалишта владара, властеле и црквених великодостојника, али и да буду прве школе, прве штампарије, народна зборишта, уз помоћ вековних завојевача, освајача и комунистичких власти, притом и дејством зуба времена, претворена су у ругла и срамоту, навео је Савић.

- Али уз Божју помоћ и с благословом Његовог високопреосвештенства митрополита црногорско-приморског, монаштво, свештенство и верни народ у времену нашем кренуо је да обнавља запуштена светилишта, да полаже камен по камен, циглу по циглу, да себе у светиње уграђује. А те њихове почетне напоре овековечио је кроз објектив својих апарата Зоран Јовановић. Изгледало је то као Сизифов посао. Нико није веровао да монах Сава, у рушевинама манастира Подмаине, може да одложи и сопствену смрт и да зарад обнове светиње устане са самртне постеље и премеће дупло теже камње од њега самог. Нико није веровао, па ни митрополит Амфилохије, да монах Димитрије Благојевић може опстати међу љутим поскоцима у рушевинама манастира Стањевића. И Сава и Димитрије уткали су своје животе у обнову светиња. Следећи њихове свете примере њихове послове наставили су други. А онда се најмање 700 пута на 700 места на црногорским брдима, у приморским местима, градовима и селима, чула порука отприлике следеће садржине: „Обнављајући и градећи своје светиње, градимо и обнављамо себе и пишемо нове странице историје за будућа покољења. Следимо пример благородних династија, владара, светитеља и других ктитора и добротвора који су нам оставили многе цркве, манастире, школе...“  

Фото: З. Јовановић

И тако се догодило велико чудо, примећује Савић, обновљено и изграђено је чак 700 храмова.

- Део тог подвига над подвизима, опет је забележио Зоран Јовановић Мачак, и те фотографије данас са поносом проматрамо. Наравно, овога пута забележио је, не само нови сјај светиња, већ и обнову литургијског живота у њима. Обновљени храмови ојачали су везе са верујућим народом, јер из њих се опет надалеко чују црквена звона, која најављују богослужења, крштења, венчања. Поново су изграђени путеви до светиња, да се народ Богу моли и чиста срца задобија. Ови храмови и богослужења у њима постали су неисцпрни извор благодати Божје, извор из којег се душе верника хране, поје, чисте, снаже, исцељују, освећују и сједињују с Богом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (1)

ОВО ЈЕ МАРКО КОЈИ ЈЕ ПОГИНУО КОД ЗРЕЊАНИНА: Потресне речи комшинице - То ће бити велика сахрана, његове сви знају и воле...