ДИЈАСПОРА ПРОЛАЗИ КРОЗ СИТО: Процес измена и допуна закона о регистрима пребивалишта и боравишта улази у завршну фазу
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Црне Горе саопштило је да се ушло у процес измена и допуна закона о регистрима пребивалишта и боравишта, ради коначног утврђивања тих регистара и бирачког списка.
Предвиђене измене требало би да очисте бирачке спискове од особа које годинама и деценијама не живе у Црној Гори, а излазе на парламентарне изборе, доносе победе режиму Мила Ђукановића као и на референдуму за обнову државне независности 21. маја 2006. године. Из МУП поручују да ће процес, када буде завршен, бирачки списак довести у "уређено стање". За овај посао подршку имају од парламентарне већине, док је, с друге стране, оно изазвало негодовање представника странака националних мањина који страхују да би из бирачког списка могли бити избрисани управо њихови бирачи који се налазе на привременом раду у иностранству.
- Уређењем регистра пребивалишта скидамо највећи проблем када су у питању нерегуларности бирачког списка. То су десетине хиљада људи. Не злоупотребљавају сви бирачко право, не долазе сви да гласају. Највише их је било за референдум око 40.000, а иначе је то 15.000, а то су три посланичка места у Скупштини Црне Горе - рекао је Славен Радуновић (ДФ).
Црногорски закон не дозвољава двојно држављанство што значи да би сви они који уз црногорско имају и држављанство неке од суседних или других држава, а самим тим и бирачко право у две државе, морали бити избрисани из црногорског бирачког списка.
Члан Главног одбора ДПС Никола Гегај изјавио је да би Влада Здравка Кривокапића требало да има далеко више сензибилитета према мањинама и њиховим стеченим правима укључујући и бирачко право.
- Наша дијаспора је много везана са матичном земљом, они Црној Гори годишње донесу милионе евра, инвестиције, а и њиховим боравком у редовним посетама се показују као добри потрошачи - каже Гегај.
Један од лидера ДФ Небојша Медојевић прошле године уочи парламентарних избора 30. августа писао је министру унутрашњих послова Немачке наводећи да одређени број држављана Црне Горе који годинама и деценијама живи и ради у Немачкој, у организацији ДПС и дела безбедносних служби, организовано долази на гласање на изборима у Црној Гори иако на то немају уставно и законско право. И управо када је то спречено, догодио се пораз Демократске партије социјалиста након 30 година владавине!
Различити аршини на делу
СУЉО Мустафић (БС) потврдио је да је више од 16.000 емиграната (његових сународника) гласало на референдуму 2006. године, укључујући и стотине грађана Њујорка, Чикага и других градова САД. С друге стране, један од твораца зборника "Бијела књига" Јован Маркуш која говори о свим злоупотребама које су пратиле референдум у Црној Гори каже, за "Новости", да за разлику од емиграната протојереју-ставрофору др Велибору Џомићу није био дозвољен упис у бирачки списак!
- Иако је он до референдума већ живео и радио са породицом осам година у Црној Гори - подсећа Маркуш.
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)