ПРЕОБРАЖЕЊЕ У БЕСПУЋУ: У манастиру са само две монахиње, на планини Сомини, обележен велики празник

В. КАДИЋ

20. 08. 2021. у 07:26

У Херцеговим лукама, на планини Сомини, Бањанима, удаљеним 75 километара од Никшића, на празник Преображења Господњег слиле су се колоне људи, не само из овог краја него и других околних места.

ПРЕОБРАЖЕЊЕ У БЕСПУЋУ: У манастиру са само две монахиње, на планини Сомини, обележен велики празник

Новости

Успели су по беспућу да стигну на наш Тавор или Гору преображења и заједнички обележе велики празник у манастиру у којем тихују две сестре монахиње - Синлититија и Босиљка. Манастир представља метох манастира Косијерево на дивној гори Сомини.

Свету литургију служили су архимандрит Арсеније, игуман манастира Косијерево и свештеник Раденко Копривица, парох бањско-рудиниски, који је рекао да се у нашем народу дешавају чуда Божја, као што је ово данас када се велики народ успео на гору Сомину, на велики празник.

- Преображавају се гора и вода, и ми се обнављамо примајући у себе преображење Господње, казао је отац Раденко, који је освештао славски колач и грожђе.

Манастирски конак, грађен попут храма, вером и покајањем многобројних приложника, смештен је испод највећег врха Сомине - Тиквине (1.601 метар надморске висине). Околне планине с којима се дотичу Голија и Његош подупиру Сомину. Некада је на овом простору од око 45.000 метара квадратних пуном четинара и здравог ваздуха, са десетак извора, надалеко познати лекар и хуманиста др Нико Миљанић намеравао да подигне специјалну болницу за плућне болести, али му се та жеља није остварила, већ су је Никшићани подигли у Брезовику код Видрована.

А, цркву на Сомини градио је верни народ овог краја, као и дијаспоре. Темеље је 1996. године освештао и градњу благословио митрополит Амфилохије на Преображење. Освећење је било на Светог Јована Богослова 9. октобра 2001. године. У изградњи су помогли Радомир Ш. Лучић и многи други приложници. Тако су Томо и Новица Баћовић даровали имање овом храму, са жељом да се на Сомини манастир сазида за душу њиховог сина и синовца Миодрага који је погинуо на требињском ратишту деведесетих. У унутрашњости храма постављене су спомен-плоче са више од 800 имена настрадалих с простора Бањана, Грахова, Голије, Опутне Рудине, Никшићких Рудина, Каменска и дела Херцеговине 1941-1946. "који су дали своје животе за веру православну, краља и отаџбину", као и за 12 бораца припадника бивше ЈНА, погинулих на херцеговачком ратишту од 1991. до 1996. године.

НИСМО САМЕ, СА НАМА ЈЕ БОГ

Велики снегови често знају да паралишу живот у овом делу Црне Горе. Минуле зиме по мећави и дебелом минусу, моторним санкама или пешице Бањани и Рудињани са пријатељима из невладине организације "Михољски збор" успели су да дођу до манастира и сестрама Синклититији и Босиљки уруче животне намирнице и лекове. Оне су их дочекале озарених лица са поруком која је обишла планету - Нисмо саме, са нама је Бог!

ИЗВОРИ

Иако бањски крај важи као безводан, на манастирском простору постоји чак десетак извора воде. Мештани кажу да никада не пресушују.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

РУСИЈА ЗАТЕЧЕНА: Убијен Владимир Фешченко и то у згради Министарства одбране