ЛЕГЕНДА ЗАСМЕТАЛА ХРВАТИМА: Бура око назива базена у Котору, суседима је "проблематичан" Зоран Гопчевић
ХРВАТСКА се на до сада незаабележен начин умешала у унутрашње ствари у Црној Гори и на скандалозан начин припретила "последицама по будуће односе" две земље.
Наиме, Министарство спољних и европских послова осудило је одлуку одборника Скупштине општине Котор да јавни зимски базен у том граду понесе име "Зоран Џими Гопчевић", који је, како је наведено, био чувар злогласног логора, у Морињу, у Боки Которској.
- Крајње је неприхватљиво да се јавни објекат назива по имену чувара злогласног логора Морињ 1991. године. Таква одлука није у духу добросуседских односа које градимо с Црном Гором те ће засигурно имати последице на наше будуће односе - наведено је у саопштењу из Загреба уз наду да ће нове црногорске власти "схватити да такве одлуке нису прави пут за европску перспективу Црне Горе, која се до пре само годину дана чинила неупитном".
Овом циничном саопштењу оних који трговима и улицама али и аеродромима дају имена ратних злочинаца и идеолога усташког и неоусташког покрета, осведочених зликоваца, претходило је противљење Хрватског националног већа Црне Горе које је било против да которски базен носи име Зорана Гопчевића, својевремено једног од најбољих ватерполиста света.
- Зоран Гопчевић, спортиста, тренер и спортски радник, има бриљантан животопис и сигурни смо да нико из Боке не може имати другачији став по овом питању. Разлог реакције Хрватског националног већа Црне Горе (ХНВ) није везан за Гопчевићеву спортску каријеру, већ за његов ангажман као командира страже у логору Морињ 1991. године - саопштено је из Већа.
ОСВАЈАЧ БРОЈНИХ МЕДАЉА
ЛЕГЕНДАРНИ Џими, током своје богате играчке каријере са Приморцем је 1986.године освојио првенство и Куп СФРЈ, а за репрезентацију Југославије наступао је више од 200 пута. Проглашен је за најбољег играча на Олимпијским играма у Москви 1980. године. Освајач је са репрезентацијом СФРЈ медаља са Олимпијаде, Европског и Светског првенства. Био је тренер Приморца, Будванске ривијере, Ниша и Спартака из Суботице. Преминуо је, изненада, 30. септембра 2000.године.
Препоручујемо
У БИВШЕМ ЗАТВОРУ - УМЕТНИЦИ: Стари град у Котору богатији за још један бисер (ФОТО)
15. 07. 2021. у 19:08
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (3)