ВЕЗИШНИЦА САД СЛОБОДНО ТЕЧЕ: Уклоњене три бетонске бране на левој притоци Ћехотине
ТРИ бетонске бране, које је на реци Везишници у месту Боровица у општини Пљевља 2013. изградио непознати инвеститор, данас су уклоњени из реке.

Фото: WWF Adria
Ово је први пут да се уклањају препреке на реци у региону која се спроводи као део европске иницијативе за уклањање застарјелих, нефункционалних и опасних преграда из река, а у сврху побољшања њиховог стања и биолошке разноврсности.
Везишница, лева притока Ћехотине је данас само сена онога што је некад била. Индустријско загађење, непречишћене комуналне воде и илегалне баријере утицале су негативно на некад богати биљни и животињски свет. Уклањањем преграда из реке у њој се поновно успоставља природна динамика протока воде, омогућава се кретање рибама и другим врстама које живе у рекама узводно и низводно, те се у значајној мери смањује опасност од поплава, као и процеси који могу довести до снижавања нивоа подземних вода које се користе као извори питке воде.
Тамара Брајовић, генерална директорка Директората за природу у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма нагласила је како је ово само почетак сарадње на утврђивању локација и броја нефункционалних преграда, чиме ће се ослободити десетине километара водотокова и омогућити обновљање биолошке разноврсности река.
- Ова иницијатива није само тенденција Министарства да постигне европске стандарде и реализује обавезе према Европској унији, већ је и жеља да се црногорској јавности појасни значај ових активности. Важно је нашим грађанима појаснити и подићи свест о важности биолошке разноврсности, односно о последицама које настају када се природне вредности немарним и нестручним приступом подреде појединачним интересима уз несагледиве последице на штету општег интереса - напоменула је Брајовић.
И док су у Северној Америци пре неколико деценија препознали важност уклањања старих и нефункционалних преграда, у Европи је тај тренд започео пре десетак година. Из године у годину уклања се све више, а посебно откад је у Стратегији ЕУ за биолошку разноврсност као циљ препозната потреба враћања 25.000 км река у природно стање до 2030.
године.
Препоручујемо

СВИ ДОКАЗИ ВОДЕ ДО ДПС: НСД о изазивању верске и националне мржње у Пљевљима (ФОТО)
18. 10. 2021. у 21:16

СЕКУ ШУМУ КАО СНОПЉЕ: Видрани оптужују шумско газдинство за крчење Гостеча
31. 08. 2021. у 08:38

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)