ПАНДЕМИЈСКЕ РАЗМЕРЕ ДИЈАБЕТЕСА: По броју оболелилх Црна Гора у самом европском врху
ЦРНА Гора је у самом европском врху по броју оболелих од дијабетеса, одмах иза Турске. У Црној Гори шећерна болест годишње се открије код 3.000 пацијената, а око 200 деце се лече од дијабетеса.
Из Института за јавно здравље потврђују да је Црна Гора земља са високом заступљеношћу оболелих од дијабетеса са националном преваленцом око 11% и даљом тенденцијом пораста броја новообољелих.
У Црној Гори тренутно је регистровано око 5.600 оболелих од ЦОВИД –19, а процењује се да преко 50.000 особа има дијабетес
Особе са дијабетесом захтевају стално лечење, негу и подршку како би управљали својим стањем и избегли компликације. Према подацима Светске здравствене организације нерегулисана шећерна болест главни је разлог губитка вида, бубрежне слабости, можданих и срчаних удара и ампутација доњих екстремитета…
Број новооткривених особа са дијабетесом свакодневно расте у свету, а шећерну болест има преко пола милијарде становника. Обележавање Светског дана борбе против дијабетеса, 14.новембар, представља највећу светску кампању посвећену подизању свести о дијабетесу.
Дијабетес има сваки девети одрасли грађанин Црне Горе, а сваком трећем оболелом дијабетес није дијагностикован, саопштено је из Института за јавно здравље, поводом Севтског дана борбе против дијабетеса. Пораст броја оболелих од дијабетеса у свету је и даље присутан. Руководилац Регистра шећерне болести др Драган Ликић наводи да је овај тренд “више него известан и у наредним деценијама овог века“.
Усвојене животне навике које воде ка физичкој неактивност и порасту телесне масе са појавом пораста абдоминалне (трбушне) гојазности директно доприносе развоју дијабетеса типа 2. Међу одраслим становницима Црне Горе оболелим од дијабетеса заступљеност дијабетеса типа 2 износи око 95%.
НЕ БОЛИ, АЛИ МОЖЕ ДА РАЗОРИ
Уочи Светског дана борбе против дијабетеса, Савез дијабетичких друштава и удружења Црне Горе организовао је кампању под слоганом „Не боли, али може да разори“.
Циљ кампање је да се подигне свест јавности о значају откривања и сузбијања дијабетеса, о потреби (само)контролисања болести и важности да се о дијабетесу отворено говори. Слоган наглашава природу болести, која је најчешће скривена и потцијењена, али је све време ту, док њено занемаривање може да доведе до тешких последица по здравље.
Др Валентине Калинић интерниста – ендокринолог истиче да дијабетес постаје својеврсна пандемија која погађа све више појединаца и породица те је изазов за друштво у целини.
- Иако је стопа оболевања од дијабетеса у Црној Гори већ на забрињавајућем нивоу, забрињава што је много случајева који су и даље неоткривени. Због тога о дијабетесу, који многи зову пандемијом модерног доба, треба да говоримо, како бисмо подстакли грађане да пођу на контролу и буду један корак испред ове болести, казала је др Калинић. Лекари истичу да се дијабетес може држати под контролом ако се правовремено открије и адекватно лечи.
- Правилна исхрана, физичка активност уз самоконтролу, терапију и едукацију услови су да пацијент са дијабетесом нормално живи, наглашава Калинић наглашавајући – “О овој тихој болести треба говорити гласно, уз поруку – провери ниво шећера у крви, откриј на време, стави дијабетес под контролу”.
СТО ГОДИНА ОД ПРОНАЛАСКА ИНСУЛИНА
Ове године се обележава 100 година од проналаска инсулина, једног од најзначајнијих тренутака у историји медицине, открића које сваког дана значи живот за милионе људи широм света.
Светски дан борбе против дијабетеса, обележава се, на рођендан Фредерика Бантинга, који је заједно са Чарлсом Бестом 1921. године открио инсулин. Покренут је 1991. године од стране Међународне федерације за дијабетес (ИДФ) и Светске здравствене организације (СЗО) као одговор на ескалирајућу здравствену претњу коју представља дијабетес.
БОНУС ВИДЕО: ШТА ЧЕКА ВОЗАЧЕ У 2022. ГОДИНИ: Све је више недоумица када су аутомобили у питању
Препоручујемо
МАРАТОН И ТРКА ПОДРШКЕ ОБОЛЕЛИМ ОД ДИЈАБЕТЕСА 14. НОВЕМБРА: Плави круг око Аде Циганлије
03. 11. 2021. у 13:18
КОРОНА ВИРУС У ЦРНОЈ ГОРИ: У последња 24 часа забележено 458 нових случајева
13. 11. 2021. у 16:45
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)