ИДЕЈА НЕМАЊИЋКА ЈЕ СРПСКИ НАРОД: Митрополит Јоаникије пред свенародну литију у славу Светог Симеона Мироточивог
27. 02. 2022. у 11:52
ЧЕСТИТАЈУЋИ празник, митрополит црногорско-приморски Јоаникије казао је да је Свети Симеон Мироточиви рођен у Подгорици где је примио прво крштење.
Најновије из рубрике
ЈОШО СПРЕЧИО УБИЦУ С ЦЕТИЊА ДА УБИЈЕ МАРИЈУ И ЊЕНО ДЕТЕ: Нови потресни детаљи о масакру
ДИРЕКТОР Управе полиције Црне Горе Лазар Шћепановић потврдио је вечерас да су сва убиства у масакру на Цетињу почињена за око 30 минута, а том приликом открио је да је једна од жртава масакра, Јошо Оташевић, ушао са убицом у аутомобил, и пре него што је он убијен, спречио убиство Марије Мартиновић и њеног детета.
05. 01. 2025. у 21:57
СТИГЛИ РЕЗУЛТАТИ ОБДУКЦИЈЕ ТЕЛА МАСОВНОГ УБИСТВА АЦА МАРТИНОВИЋА: Ево шта се дешавало у кафани пре масакра на Цетињу
МИНИСТАР унутрашњих послова Црне Горе Данило Шарановић рекао је вечерас да је масовни убица Ацо Мартиновић са Цетиња у тренутку злочина био у мање алкохолисаном стању и да није био под дејством психоактивних супстанци!
05. 01. 2025. у 21:15
''ОНДА ЋУ ВЕ ОСТАВИТИ ПРЕД ПРОКЛЕТСТВОМ'' Да ли је Његошева клетва сустигла Цетиње- Последња жеља владике Рада није испуњена
ЦРНОГОРСКА престоница Цетиње после две и по године, поново је завијена у црно. Још нису зацелиле ране после масакра који је 12. августа 2022. починио Цетињанин Вук Бориловић (34) у ком је убио 10 особа, а међу којима и двоје деце и ранио шест суграђана, а 1. јануара ове године у крвавом походу Аца Мартиновића страдало је дванаест Цетињана, међу њима и два дечака, а четворо је тешко рањено.
05. 01. 2025. у 20:47
ЗАШТО БАШ НА ЦЕТИЊУ ОПЕТ МАСОВНО УБИСТВО? "Где ћеш мајко, немој ме остављати овде, не могу да издржим"
ЧЕТИРИ ковчега, цвеће по њима, венци и сузе. Народ у мимоходу, такође у сузама, прилази породици како би стиском руке или загрљајем показали да са њима деле тешку судбину. Јуче су на месном гробљу у Бајицама сахрањени Мартиновићи, Радован и Радмила и њихови синови, близанци Милош и Марко. На другом крају Цетиња, у селу Граб-Цуци такође велика туга и бол. Тамо је сахрањена Зорица Вулетић, коју је рођени брат Ацо Мартиновић, првог јануарског дана убио, као и још једанаесторо невиних људи.
05. 01. 2025. у 18:55
ОВО СУ МЕРЕ НАКОН МАСАКРА НА ЦЕТИЊУ: Градоначелник наложио хитно заседање поводом трагедије
ГРАДОНАЧЕЛНИК Цетиња Никола Ђурашковић иницирао је одржавање хитне седнице локалног парламента због трагедије у којој је 1. јануара на Цетињу убијено 12 особа. На седници ће бити предложено доношење седам закључака, а први се односи на подношење оставки политичког руководства безбедносног сектора, као чин преузимања објективне одговорности.
05. 01. 2025. у 13:05
Milan Lekić
27.02.2022. 14:03
Стефан Немања је крштен само једном и то по православном обреду. У њговом Житију чији је аутор син му Стефан Првовенчани, а чији се најстарији текст (13. вијек) налази у париској Националној библиотеци, затим хронолошки свим српским љетописима, Горичком зборнику Никона Јерусалимца који Јелени Балшић детаљно открива генеалогију Немањића (15. вијек), дубровачким хроникама (16-17 вијек) нигде не постоји податак о латинском крштењу Немање. Разумљиво, јер према свим набројаним изворима, преци Немањини били су „грчки попови“, још прије него је формирана Српска црква. Тако је Стефан Војислав/Доброслав/Доброња, чукундјед Немањин, био „грчки поп на челу Сплитске цркве цариградске патријаршије…“ (Кекаумен, Стратегикон.., 11в); „рођен у Борчанима/Брусу у Рашком/Дувањском пољу“ (Дукљанин, 12в); „грчки поп рођен у Луки, Неретва“ (Дубровачки анали и попис властеле илирске, сви српски љетописи (Хиландарски, Пећки општи лист, Троношки, Подгорички), Орбини, Лукаревић, 13-17в). Отац и стриц Немањини, Тихомир/Деса и Чедомир, били су „грчки попови у Луки, гдје су саградили ц. Св. Стефана у Дријеви и Св. Богоридице на Мљету“. Какви католици? Први фрањевачки самостан у западној Херцеговини, гдје je рођен Војислав, иако су Војислављевићи травунијака лоза, саграђен је у Черигају (Лиштици) 1842. итд, итд, итд...
Milan Lekić
27.02.2022. 16:07
Међутим, П.Ј. Шафарик, током припреме свог познатог дела Památky drevního pisemnictví Jihoslovanuv – "Споменици древне писмености Јужних Словена" ( Праг, 1851), у текст поменутe најстарије Немањинe биографије која је у тој збирци штампана унео је, дописивањем, лажну вест о „првом латинском крштењу великог жупана српског, на запрепашћење Српске цркве и народа. Два века раније, католички свештеници прво су Св. Саву прогласили католиком (И.Т. Мрнавић, 1630), а потом и све Немањиће (Ф.К. Пејачевић, 1794), тако да је Шафарику остало да злоупотребом свог неспорног ауторитета и потезом лажног пера, легитимише те историјске фалсификате проглашавајући и самог родоначелника светородне лозе Немањића католиком. Та лаж се од 1902. уселила у српску историографију, и још живи, а правдају је "грешком писара париског житија С. Симеона!? Додатак о тобожњем непостојању православних цркава у Диоклитији у време Немањиног рођења, заснованог на некритичном писанију Фарлатија (18. в) и игнорисању сред. вековних аката Цариградске патријаршије, подупрли су новим фалсификатима А. Тајнер, управник Ватиканског тајног архива (аутор многих лажних папских писама) и његов велики пријатељ Ф. Рачки (19. в). Јер, у време када је рођен Стефан Немања Рибнички, Диоклитија је била дио Драчке митрополије Цариградске патријаршије, на чијој је територији као и данас постојала католичка црква у Бару, са, као и данас незнатним бројем католика-Срба, који су, дозволом краља Николе, тек 1901. проглашени Хрватима да би се могли школовати у Словенском (од 1901. хрватском) заводу Св. Јеронима у Риму, заједно са Србима-католицима-Хрватима из Далмације и БиХ.