КОНФРЕРЕНЦИЈА У "СРПСКОЈ КУЋИ": "Словенски свијет - поуке прошлости и изазови будућности"

В. К.

25. 06. 2022. у 16:17

ДАНАС у "Српској кући" је одржана међународна научна конференција на тему „Словенски свијет - поуке прошлости и изазови будућности".

КОНФРЕРЕНЦИЈА У СРПСКОЈ КУЋИ: Словенски свијет - поуке прошлости и изазови будућности

Фото: В.К.

Истакнути научни радници, професори и публицисти, из различитих углова, размотрили су,  пре свега, свеобухватноста самог појма словенства, његов кривудави историјски пут, садашње стање односа у словенском свету и могуће перспективе даљег развоја.ж

Неподељени став учесника конференције је да се словенство, као осећај припадности једнородном пранароду, како кроз своју дугу историју, и данас налази под великим утицајем западног хегемонистичког глобализма. Томе је нарочито изложена Русија као стуб и окосница свесловенског света. Настојање, пре свега САД, да, уз несебично асистирање ЕУ, води хибридни рат са Русијом, као увод у коначно преуређење новог светског поретка као унипиларног доминиона најмоћнијих западних држава, данас је најозбиљнији изазов јединству и опстанку словенства. Тим настојањима, на жалост, умногоме доприносе несређени односи, отворени антагонизми и нерешена територијална и друга питања између држава у којима су доминантно организовани словенски народи.

Сви учесници скупа су се сложили у оцени да ће историјски период који следи бити бременит бројним изазовима и настојањима даљег разбијања и атомизације словенског света, као последње препреке светској мундијализацији под америчким кишобраном. Стога се јачање сvести о заједништву, језичкој, обичајној, културној и духовној једнобитности, о братсву развијаном вјекивима, једино средство отпора и очувања самобитности словенских народа. Чување сопствених, прије свега изворно хришћанских и на православљу заснованих вриједност као што су саборност, милосрђе, моралност и богобојажљивост, насупрот макијавелизму западног католичког и протестантског индивидуализма, хедонизма и себичности, услов је опстанка како словенских народа тако и њихових државних органитација. Осим тога, закључено је, посебно се мора обратити пажњу на чињеницу да су скоро сви словенски народи „обољели" од синдрома депопулације, па се битка за културну реконцептуализацију и демографску ревитализацију словенског свијета мора добити прије свих осталих.

Фото: В.К.

На конференцији су учествовали: проф. др Александар Стаматовић, проф. др Урош Шуваковић, Немања Бишевац, проф. др Александра Костић - Тмушић, проф. Драган Танчић, проф. др Стефан Анчев, из Бугарске, проф. др Ванда Божић, проф. др Радмило Маројевић, проф. др Дарко Ђого, проф. др Будимир Алексић и проф. др Далибор Елезовић. Више позваних научника који нијесу били у прилици да се придруже конференцији доставиће своје радове како би све скупа било обављено у зборнику радова са овог скупа.

У оквиру ове конференције потписан је и Протокол о сарадњи између Филозофског факултета Универзитета у Приштини са сједиштем у Косовској Митровици и „Српске куће" као кровне институције науке, културе и умјетности српског народа у Црној Гори.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ТО ЉУБАВ НА ПРВИ ПОГЛЕД: Ево како је Ања Мит некада говорила о пилоту од кога се разводи