КРИЗА ПРЕТИ ОД ЈЕСЕНИ: Дритан Абазовић - Струје неће бити ни за оне кориснике који ће моћи да је плате
ПРЕМИЈЕР Дритан Абазовић током премијерског сата поручио је да је фокус Владе на економским темама, те да ће се буџет реализовати како је планирано.
Фото Скупштина.ме
Ипак, опет је упозорио на кризу која се очекује на јесен, и грађане уплашио да струје неће бити ни за оне који ће имати да је плате. Истиче и да је задовољан резултатима Владе већ након два месеца, те набрајао пројекте који би требало да се реализују.
Посланик Борис Мугоша испред Социјалдемократа питао је премијера због чега, у изузетно комплексној економској, а пре свега социјалној ситуацији проузрокованој драстичним растом трошкова живота, у двомесечном периоду кључни приоритети Владе нису били усмерени у правцу заштите социјално угрожених категорија.
Ипак, Абазовић тврди да је фокус управо на економији, те истакао да захваљујући Владиним мерама Црна Гора има најјефтиније гориво у региону, али и да је међу најјефтинијим државама када је реч о храни.
- Стране директне инвестиције су на нивоу од 306 милиона евра, што је највећи приход у последње четири године. Социјална давања су већа него што су била у претходном периоду. Повећане зараде, пензије. Имамо 94 одсто попуњености у односу на 2019. Поређења ради Хрватска има 75 одсто. Имамо сасвим коректну предсезону. Ако главна сезона не подбаци, и будемо на неком задовољавајућем ниову, па све и да не стигнемо рекорд из 2019. године, највише због инфлације, мислим да можемо доћи у зону у којој тај шок неминовно следи, можемо проћи без већих последица - тврди Абазовић.
Премијер поручује да ће буџет све моћи да сервисира, али и да без обзира на то да ли буде кризе или не, неопходно је покренути производњу хране и енергетску зависност свести на минимум. Ипак, још једном је упозорио на могући сценарио који се очекује на јесен - велику кризу у којој ће бити мањак струје и хране.
- Уколико се обистини да на јесен не буде испоруке гаса из Русије према Западној Европи, буду ли они прелазили на електричну енергију, настаће енергетски колапс. То ће да значи да ни уз новац нећете моћи доћи до електричне енергије, не само повећање цене. Надам се да до тога неће доћи. Да не би дошло до тога, морамо из туристичке привреде извући максимум - истакао је Абазовић.
РЕЗУЛТАТИ НА ДВА ПОЉА
ПРЕМИЈЕР је задовољан што је Влада зацртала два циља - економски развој и владавина права, а "на оба поља постижу се резултати".
- Црна Гора треба да отвори ауто-пут, положи камен темељац за жичару. Уз три фабрике у Тузима до краја лета. Кренули смо са великим пројектом моста преко Бојане. Размишљамо о цементари у Пљевљима. Биће изграђен хотел са пет звездица у Улцињу - набројао је Абазовић.
Препоручујемо
АМБАСАДОР СРБИЈЕ БОЖОВИЋ: Отварање ауто-пута добра прилика да Вучић посети Црну Гору
26. 06. 2022. у 13:46
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
ХРВАТИ ПОСЛАЛИ ЈАСНУ ПОРУКУ: "Држава нам је на погрешном путу!"
ВЕЋИНА грађана Хрватске сматра да земља иде у погрешном смеру, а највише примедби имају на корупцију, инфлацију, ниске плате, мале пензије и сиромаштво, показало је децембарско истраживање Кробарометра, објављено у Дневнику хрватске Нове ТВ.
26. 12. 2025. у 12:34
Коментари (2)