ХУМКА ОДОЛЕВА ЗУБУ ВРЕМЕНА: На гробу знаменитог харамбаше Вука Лопушине

Велиша Кадић

17. 07. 2022. у 08:18

У ГОРЊОЈ Морачи, подножју планине Лоле, на око две хиљаде метара надморске висине, налази се гроб чувеног црногорског харамбаше и јунака Вука Лопушине Јокановића из племена Требјешани, заштитника сиротиње и нејачи.

ХУМКА ОДОЛЕВА ЗУБУ ВРЕМЕНА: На гробу знаменитог харамбаше Вука Лопушине

Фото В. К.

Неколико крупнијих камених плоча у овој пустињи сведоче о необичној хумци над којом витлају ветрови, а зими затрпавају снегови. То је, заправо, место Вукове погибије 1796. године у сукобу с Турцима, што је овековечио у својим стиховима бард епске поезије Радован Бећировић Требјешки.

Према предању, Вук је сахрањен без главе, коју су Турци одсекли и однели у град Никшић како би уверили своје главешине да су доакали Лопушини. Плашили су га се и жива и мртва. Испредане су разне приче међу Турцима који су веровали да харамбаша Вук има два срца! Након што је убијен, Османлије су га ножевима исекли тражећи у његовој утроби друго срце.

- Недоумицу око године Вукове погибије ствара, с једне стране, његово потпуно одсуство из песме о првом боју на Морачи 1795, осим ако се у том моменту налазио негде у чети далеко од Мораче, и с друге стране, низ подвига везаних за његово име које свакако није могао постићи за кратко време свога боравка у Морачи, него их морао направити још док су Требјешани били у Бјелопавлићима и Ровцима, војујући одатле на Турке. Знаменити немачки слависта Герхард Геземан не може нам у том помоћи, пошто се у свом овећем есеју "Вук Лопушина", објављеном у зборнику радова у част хрватског историчара Ферда Шишића, 1929. у Загребу, бави искључиво разним верзијама поеме о Вуку, међу којима има и једна турска односно муслиманска - прича за "Новости" професор др Комнен Бећировић.

Добрислав Бајовић и Паун Мујовић, Фото В. К.

Годинама су се ређали крвави окршаји с Турцима, напади, похаре и у свима њима истицали су се Требјешани Вук и Марко Лопушина Јокановић, сердар Малиша, Бошко и Лука Бућић, Станиша Кљајић, Милутин Балић, Андрија Дипић, Крсто и Симов Вујачић, све ускочке харамбаше. Дешавало се, али врло ретко, да ускоке срећа не послужи, већ да изгубе и бој и плен, као приликом похаре Крнова, по једнима лета 1793, по другима лета 1796, кад је погинуо на Лоли славни требјешки и ускочки поглавица Вук Вукашин Јокановић звани Лопушина и с њим осамнаест другова.

Сестрић епског песника Радована Бећировића, Паун Мујовић и пензионисани пуковник Војске СРЈ Добрислав Бајовић обишли су место страдања Лопушине и његов гроб.

- Док сам као пастир чувао стада оваца, ујак ми је причао да је погибија Вука Лопушине опевана у народној песми која има неколико верзија, посебно двобој између Вука и мегданџије Абди Љуце. Док су се сукобили, рањени Вук обара Љуцу, али у том тренутку стиже Демир Кајовић, чију су сестру Зирку били заробили и повели хајдуци, испаљује на Вука кубуру и убија га, а по другој верзији, то су учинила два српска отпадника. Гине и лепа Зирка у коју се Вук, уходећи турске торине, био загледао - прича Мујовић.

У причу се укључује и пуковник Бајовић.

- Кад је погинуо, Вуку није могло бити више од 38 година које је испунио многим подвизима. Према предању, надимак Лопушина је добио кад је, посекавши сабљом вола, рекао да му је то било лако учинити таман као ударити по лопуху, лопуру, лопушини.

Сахрањен је овде, на месту погибије, осим главе која је окапала на бедему никшићког бедема Оногошта. О његовом јунаштву и данас се испредају разне приче - додаје наш саговорник.

Супротно ономе што су неки аутори тврдили и што је писало на спомен--плочи у подножју планине Војник, Вуково гробно место није уништено, већ одолева времену на почетку камените Лоле, близу врела под Црвеним ждријелом у некадашњем катуну Бауковића, сада Корита, где се на једној ливади, на којој се мегдан одиграо, уздиже хајдуков мрамор. 

ЕПСКИ СТИХОВИ

ЕПСКИ песник Радован Бећировић Требјешки овековечио је у својим стиховима Вука Лопушину:

"Ал Вук мирне душе спава,
Јер турскије двадес` глава
Пануло је тога дана
Од Вукова џефердара.
Лопушина Вуче горски,
Громобране црногорски,
И велики градоломе,
Би суђено љуцки громе
Измећари да те сломе
На великом дјелу твоме."

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЧИСТА ЕНЕРГИЈА КАО КЉУЧ ОПСТАНКА:  Од визије до одрживе будућности