ЧВРСТИ У ВЕРИ И НА ТРОНУ: Пре годину дана у драматичним догађајима на Цетињу устоличен митрополит црногорско-приморски Јоаникије (ФОТО)

В.КАДИЋ

05. 09. 2022. у 08:00

ПРЕ годину дана, 5. септембра, уз појање монаштва и свештенства, уз сузе радости, поруке мира, уз потресне слике које су изван храма пратиле узвишену свечаност, устоличен је у задужбини Ивана Црнојевића - Цетињском манастиру митрополит црногорско-приморски Јоаникије (Мићовић).

ЧВРСТИ У ВЕРИ И НА ТРОНУ: Пре годину дана у драматичним догађајима на Цетињу устоличен митрополит црногорско-приморски Јоаникије (ФОТО)

Фото: Д.Миловановић

Устоличење је обављено уз ангажовање јаких полицијских снага због антицрквених протеста у којима је повређено око 60 особа од којих је 20 полицајаца. Протесте су организовале црногорске националне организације и покрети, предвођени Демократском партијом социјалиста, а подржао их је и председник Црне Горе Мило Ђукановић!

Никада ниједна верска церемонија у Црној Гори није изазвала толико тензија и сукоба колико устоличење митрополита Јоаникија. Црногорски екстремисти данима су претили, тражећи да устоличење не буде у Цетињском манастиру, већ у неком другом црногорском граду. Чин устоличења доживели су као наводни наставак промовисања интереса државе Србије и ширења њеног утицаја под Орловим кршем. Противници овог догађаја блокирали су све саобраћјнице које воде према Цетињу, посебно ону из Подгорице како црквени великодостојници не би могли да дођу до Цетињског манастира. Међутим, владика Јоаникије и патријарх српски Порфирије стигли су хеликоптером.

Фото: Д.Миловановић

Нису ни могли другачије у своју кућу јер су друмски путеви били блокирани контејнерима, аутомобилским гумама, камењем... Данима су је опседали, нападали противници устоличења, па се из безбедноснх разлога укључила Специјална антитерористичка јединица црногорске полиције.

Фото: Д.Миловановић

Обезбеђивала је прилаз манастиру и у владичанску башту у коју се приземљио хеликоптер. Песма из манастира окруженог специјалним снагама безбедности сударала се са звуком хеликоптера који није умирио елису него је журио да не буде мета тзв. комита. Међутим, песма монаха и свештеника која је допирала из манастира је била јача од урлика екстремиста и детонација шок-бомби.

Фото: Д.Миловановић

- Устоличење митрополита црногорско-приморског Јоаникија је требало да буде сасвим редован догађај у животу наше Цркве. Устоличење је, међутим, произвело потпуно непримерене реакције мањег дела грађана, који су, нажалост, из идеолошко-политичких разлога, били изманипулисани и обманути у погледу самог карактера устоличења, који им је лажно представљен као политички догађај, иако је представљао пар екселанс пример коришћења верских права и слобода. После годину дана од устоличења, можемо да будемо благодарни Богу да се већина грађана није дала преварити и задржала је поверење у своју Цркву, каже за „Новости“ протојереј Игор Балабан, координатор Правног савета Митрополије.

Фото: Д.Миловановић

- Верска права и слобода су, након усвојених измена и допуна Закона о слободи вероисповести, додатно оснажене и Темељним уговором Црне Горе и Српске православне цркве. Оно што остаје наша обавеза и нада јесте да и други део становништва који је имао и има неке резерве и недоумице у погледу улоге Цркве у црногорском друштву, дође до спознања и разумевања да данашње црквено устројство заслужује поштовање и да је у потпуности у складу са вековним поретком Цркве у Црној Гори, која је, од самих својих почетака, била органски део Жичке, односно Пећке архиепископије/патријаршије, данашње Српске православне цркве.

Фото: Д.Миловановић

Епископ Јоаникије је на древном трону првака Митрополије црногорско-приморске рукоположен у 56. митрополита ове славне и страдалне митрополије. Од свих педесет шесторице, четрдесет их је хиротонисано у цетињској светињи, посвећеној рођењу Пресвете Богородице. Јоаникије је 41. Жезло му је предао и у трон га увео патријарх српски Порфирије. У том тренутку једним гласом сви присутни загрмели су:

-Аксиос! Достојан! ... И тако три пута. Митрополија је добила свог владику, а древни Цетињски манастир, чије зидине вековима упијају сведочења о дубоким коренима православне вере, уписале су тако у камен још један историјски дан – устоличење митрополита Јоаникија на трону чувара неугасле свеће.

Фото: Д.Миловановић

Ово је било Јоаникијево друго устоличење у Цетињском манастиру јер је 1999.године у тој светињи хиротонисан за викарног епископа Будимљанског. Пре тога био је ректор Богословије, старешина Цетињског манастира, игуман манастира Савина... Пуне 22 године касније, владика Јоаникије преузеће митрополитску дужност на истом месту на ком су то чинили и његови претходници на цетињској катедри.

Фото: Д.Миловановић

Напетости и сукоби на Цетињу показали су дубоке поделе у црногорском друштву које су по мишљању митрополита Јоаникија вештачки изазване. Свега 36 километара од Цетиња - у Подгорици, новорукоположеног митрополита Јоаникија и патријарха српског Порфирија дочекале су озарених лица десетине хиљада људи испред Саборног храма Васкрсења Христовог. Корачали су сигурно кроз шпалир народа који се извијао попут класја, да их виде и узму од њих благослов.

СНАЈПЕР

Поглавар Српске православне цркве патријарх Порфирије саопштио је да су у „видокругу били неки људи“ који су устоличење митрополита црногорско-приморског Јоаникија „намеравали да спрече снајперском пушком“.

- Срећан сам веома јер смо извршили дело Цркве, устоличили митрополита по вољи Цркве и народа ове епископије, народа који дубински воли Светосавску Цркву. Али сам и више него тужан, чак ужаснут чињеницом да су видокругу били неки људи који су тај чин љубави према свима намеравали да спрече снајперском пушком, рекао је патријарх Порфирије.

ОСЛОБОЂЕН ОПТУЖБЕ

Неке безбедносне структуре отказале су послушност током нереда на Цетињу, осокољене присуством председника државе Мила Ђукановића који је демонстрантима дао отворену подршку, као и његовог претходника Филипа Вујановића, и бивших службеника из безбедносног сектора. Управо је саветник за безбедност председника државе, бивши директор Управе полиције Веселин Вељовић био ухапшен током ових протеста након што је покушао да пробије кордон полиције.

Међутим, већу сутрадан на слободу га је пустио судија за истрагу Основног суда на Цетињу, који је у првобитној одлуци тврдио да у дотадашњој фази поступка није утврђено ко су оштећени полицијски службеници. Он је касније ослобођен оптужби.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)