СТРУЈА БИ ПОДИГЛА СВЕ ЦЕНЕ: Ако енергетским компанијама одобре веће приходе, могућа скупља електрична енергија
ДРЖАВНЕ енергетске компаније поднеле су захтев Регулаторној агенцији за енергетику да им се одобре приходи значајно већи него ове године.
Уколико би РЕГАГЕН прихватила захтеве, већ од 1. јануара могле би да се увећају цене мрежних услуга, а тиме и рачуни за струју. Иако су из Електропривреде више пута напомињали да цене неће мењати док код то дозвољавају услови на тржишту, за економског аналитичара Веска Пејака нема дилеме да грађане очекују поскупљења струје, а након тога и свих осталих производа и услуга.
РЕГАГЕН је добила захтев Црногорског електродистрибутивног система и Црногорског електропреносног система за цене коришћења преносног и дистрибутивног система за наредне три године, па траже да им се одобри приход за 30, односно два милиона евра већи него што је био у овој години, саопштено је из те агенције. Ипак, одлука још није донета.
- Провера утемељености захтева је у току - казали су из Агенције и додају да ће анализа захтева бити доступна јавности пре доношења коначне одлуке.
Да струја неће поскупети више пута су поручивали из ЕПЦГ. Ипак, такву гаранцију дали су само за период до краја текуће године. Како је објаснио председник одбора директора ЕПЦГ Милутин Ђукановић, одлука о повећању цена зависиће од више фактора.
- Позитиван резултат пословања зависи од пуно фактора, хидрологије, погонских могућности наших објеката, нико не може да гарантује да неће доћи до неких промена. А ту су наравно и цене на берзама на које не можемо да утичемо - казао је Ђукановић.
Ипак, економски аналитичар Веско Пејак очекује да ће цене струје "скочити", иако, како каже, не постоји основ за поскупљење.
- ЕПЦГ нема основа да поскупи струју јер је опрема коју користи одавно отплаћена. Цена нових постројења не утиче на коначну цену, јер користимо капацитете још из Титовог времена. Зато је поскупљење електричне енергије везано само за пријем нових запослених, којих је и за време ДПС било превише. Већ више од две деценије ниједан поштен оглас у ЕПЦГ није објављен. Нова власт је наставила ту праксу, па су за потребе избора преко ноћи запослили преко 2.000 људи, па сада у енергетским предузећима ради преко 5.000 људи, по разним основама. То је превише ако узмемо у обзир да Црна Гора има једну хидроелектрану и једну термоелектрану са којима ради - наводи Пејак.
Истиче и да се раст цена неће зауставити на 20 одсто колико се очекује, те да ће се до краја наредне године дуплирати. Самим тим, поручује, грађани могу да очекују раст цена других производа и услуга.
- Струја је један од основних енергената. Све хладњаче раде на струју. Свака канцеларија троши струју и свима ће да се повећају трошкови за најмање 20 одсто у јануару, а вероватно дупло до краја 2023, а нове трошкове пословања наплатиће крајњим корисницима - грађанима. То значи да ће да скачу цене хране и свих других услуга.
Црногорски радник и овако има проблема да финансира текућу потрошњу, што ће бити још већи проблем у будућности - поручује
ПОВЛАШЋЕНИ ПРОИЗВОЂАЧИ?
КАКО би остварили већи профит на тржишту, поједини произвођачи струје размишљају о раскиду уговора са државом. Наиме, како цене електричне енергије на берзма расту већ месецима, власницима је исплативије да одустану од субвенција, а струју уместо држави по већ уговореним ценама, продају на слободном тржишту. Како је објаснио Дарко Кривокапић из Дирекције за трговину енергијом у ЕПЦГ, то би значило и већи увоз и већи пословни минус.
- Ако дођемо у ситуацију да не можемо сами себе да финансирамо кроз тренутни систем, наравно да ће морати да се ураде неке ствари, а једна од њих је и повећање рачуна за енергију - казао је Кривокапић.
ОПЦИЈА ЈЕ МАЊИ ПДВ
УКОЛИКО ЕПЦГ подигне цене струје, порез на додату вредност на електричну енергију за домаћинства треба смањити на 14 одсто, поручио је бивши министар финансија и председник Покрета Европа сад, Милојко Спајић:
- Сад морамо да помогнемо грађанима.
Уколико дође до повећања цена струје, под хитно се мора смањити ПДВ на електричну енергију за домаћинства на 14 одсто, све до стабилизације цена.
Препоручујемо
ПАПА ПОЗВАН У ПОСЕТУ ЦРНОЈ ГОРИ: Абазовић оценио да би то било нешто историјско
10. 10. 2022. у 18:58
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)