НАША МИСИЈА ЈЕ ДА СЛУЖИМО НЕСРЕЋНИМА: Екипе добровољаца са усидреног брода помажу вредним женама у припреми оброка (ФОТО)
ПРЕ четири године отворена је прва народна кухиња у Бару у којој оброке спремају жене великог срца, а први пут крајем октобра за 250 корисника кувају волонтери са далеких меридијана који су у Бар допловили највећом плутајућом књижаром на свету, бродом - Logos Hope.
Посада овог несвакидашњег брода показала је хуманост и потврдила на делу у Бару свој слоган "Делимо знање, помоћ и наду".
Брод Logos Hope је у барску луку упловио 21. октобра и остаће до 6. новембра. Реч је о највећој плутајућој књижари на свету, у којој се може наћи више од 5.000 наслова, али оно што га чини додатно посебним је чињеница да посаду брода чини више од 300 волонтера из шездесетак држава. Путујући од луке до луке, волонтери брода помажу онима којима је помоћ најнеопходнија. То чине и ових дана у Црној Гори, где стоје на услузи Женама Бара. Групе од неколико волонтера свакодневно помажу у Народној кухињи.
Прва екипа била је састављена од волонтера из Египта, Канаде, Кине. Другог дана у Народној кухињи су чланови посаде из Северне Кореје, Јужне Африке, Америке, Немачке и Бразила...
- Нас не занимају материјалне ствари, већ људи. Када уложите у било коју материјалну ствар, то не може да се мери са вредношћу које има "инвестирање" у људе - сматра Алекс, волонтер из САД. - На нашем броду, научили смо да будемо флексибилни и спремни да пружимо сву могућу помоћ. Наша мисија је да служимо заједници и ово је један од тих начина.
Хан Ђу, волонтер из Северне Кореје, на броду Logos Hope је већ две године и каже да је имао прилику да се увери да је сиромаштво проблем свих земаља на свету.
- Волим да путујем, посетио сам тридесетак земаља и имао прилику да се уверим да је сиромаштво глобални проблем. Свака држава на свету бори се са проблемом глади и сиромаштва - од Америке и Велике Британије до Африке. Ова организација је пут до његовог решавања, ово је један од начина - каже Хан Ђу.
Лаура из Јужне Африке поручује да морамо бринути о потребама других.
- Свако од нас може се наћи у оваквој ситуацији. Могла сам бити рођена у ситуацији да морам да чекам на свој оброк. Наш задатак је да просветлимо и донесемо наду људима - каже Лаура.
Алекс из Немачке накратко се придружио посади брода, а иначе ради у цркви.
- Молимо се за брод и подржавамо га. Дошли смо пре седмицу да видимо шта волонтери на броду раде, да се повежемо са њима. Посада је једна занимљива заједница састављена од људи из различитих држава, који имају исте мисли и исту жељу - истиче Алекс.
Већина наших саговорника још није стигла да посете знаменитости града, али истичу да свакако планирају да то учине током неколико слободних дана које имају док су у луци. Ово је њихова прва посета Црној Гори, али, иако су ту тек неколико дана, истичу да би се радо вратили и препоручили пријатељима, породици и познаницима да дођу овде.
- Црна Гора је прелепа земља, али оно што ми се посебно допада су људи. Сви са којима сам причао били су гостољубиви, љубазни, насмејани - каже волонтер из Америке, који истиче да је његова мајка пореклом из Ирана, где је живела шездесетих година, те да га љубазност коју је овде срео асоцира на мајчине корене.
Сарадња брода Logos Hope и НВУ Жене Бара је остварена захваљујући приватном познанству. Марија Радовић испред ове НВУ истиче да је задовољна и поносна што ће се широм света чути за Народну кухињу из Бара.
Осим рада у Народној кухињи, волонтери са брода су реализовали још једну акцију.
- Ишли смо у Стари Бар да посетимо две болесне старије госпође. Волонтери су били одушевљени, водили смо их и у туристички обилазак Старог Бара и Старе маслине. Данашња екипа је мало бројнија, али су сви расположени за помоћ - каже Марија.
Волонтере који су до сада посетили Народну кухињу интересује и како изгледају локална и национална јела. Многи од њих су били одушевљени оним што су пробали.
- Правили смо им приганице, питају шта да пробају у граду, препоручили смо им јапраке, интересују их и ћевапи - наводи Радовић.
ОТВОРЕНА ВРАТА
НА врата Народне кухиње у Бару свакодневно покуца око 250 грађана. Али, ова врата су отворена не само за њих, већ и за оне који желе да помогну у припремању оброка.
- Посла има за свакога ко дође, недавно су нам се јавили ученици Средње стручне школе и прикључили нам се. Поносни смо на њих и све донаторе који се одазивају на наше позиве - констатује Марија Радовић.
ДОНАЦИЈЕ
НЕОПХОДНО је да Народна кухиња има континуирану подршку, јер се свакодневно утроши значајна количина намирница. Сада постоје резерве хране за месец-два, али није довољно да се грађани одазивају на периодичне акције, већ да донације буду редовне.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)