МИЛО ОДБИО ДА ПОТПИШЕ ЗАКОН О ПРЕДСЕДНИКУ: Измене опет у Скупштини Црне Горе

В.К.

07. 11. 2022. у 15:47

ПРЕДСЕДНИК Црне Горе Мило Ђукановић вратио је Скупштини на поновно одлучивање измене Закона о председнику, за шта су као разлоге у његовом кабинету између осталих, навели отварање питања очувања уставности и законитости, те правне сигурности у политичком и правном систему државе, као и недемократске претпоставке "за уништавање уставног добра".

МИЛО ОДБИО ДА ПОТПИШЕ ЗАКОН О ПРЕДСЕДНИКУ: Измене опет у Скупштини Црне Горе

Фото: Архива

Саветник председника Борис Бастијанчић подсетио је да је закон Ђукановићу достављен у 3. новембра у 13 сати. Наредног дана он Је тај закон доставио на поновно одлучивање Скупштини Црне Горе.

- Допис Председника Црне Горе достављен је председници Скупштине, којим је указао да би се потенцијалним проглашавањем овог закона, ступањем на снагу истог и поступањем председника Црне Горе сагласно његовом тексту, дејству, смислу и духу неминовно отворило питање очувања уставности и законитости, те правне сигурности у политичком и правном систему државе, под окриљем међуинституционалне номотехничке контаминације и конфузије уставних надлежности најважнијих државних органа, који заснивају свој легитимитет власти на вољи грађана исказаној кроз одвојене изборне процесе одржане у одређеним временским интервалима по установљеним и поузданим процедурама - саопштио је Бастијанчић, наводећи разлоге враћања Закона Скупштини на поновно одлучивање.

Он је оценио да је Ђукановић констатовао да би се "створиле очито недемократске претпоставке за уништавање уставног добра какво је принцип поделе власти заснован на равнотежи и међусобној контроли, а не на узурпацији једног дела извршне власти чији је носилац председник Црне Горе, и то од стране Скупштине Црне Горе као највишег дома државних легислативних активности, чему би се, иначе, у коначном приступило предметним законским инжењерингом."

- Једнако тако, неосновано би се кренуло ка непоштовању уставне забране ретроактивног дејства закона и других прописа, уз диркетну рефлексију на поље црногорског уставног система и постулата уставног права уопште, са највишим степеном опасности од изгледног урушавања државноправног поретка, разградње институција и флагрантног ниподаштавања универзалних правних вриједности савремених демократских система власти, на шта проактивно, јасно и забринуто указује домаћа стручна јавност, невладин сектор, као и представници респектабилних међународних субјеката и партнера - истакао је Бастијанчић.

Даље истиче да би парламентарна организација власти, која је на снази у Црној Гори, као један од класификованих државних облика у уставној и општој теорији права, те у правној и политичкој пракси, суштински склизнуо и фактички се трансформисао у централизовани скупштински систем, "и то не кроз унапред предвиђену и познату комплексну уставну процедуру ревизије нашег највишег правног акта, већ недопустивим дерогирањем уставних норми законским, односно норматвним захватом непознатом и неприхватљивом европско-континенталном систему права – систему чије тековине баштини и црногорско правно поднебље".

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)