НЕЋЕ ВИШЕ БИТИ ПОПИСА ПО АНТИСРПСКОЈ МАТРИЦИ: Милов режим годинама вештачки градио монтенегрински идентитет

В. Кадић

27. 11. 2022. у 08:45

КОНАЧНИ пад ДПС режима који персонификује њен лидер и актуелни шеф државе Мило Ђукановић, после тродеценијске владавине, како се очекује, релаксираће грађане Црне Горе да на предстојећем попису становништва наредне године, изађу и слободно искажу своје верско, национално и језичко осећање.

НЕЋЕ ВИШЕ БИТИ ПОПИСА ПО АНТИСРПСКОЈ МАТРИЦИ: Милов режим годинама вештачки градио монтенегрински идентитет

Фото В. Кадић

У Скупштини се чека да победничка већина са избора 30. августа 2020. године усвоји Закон о попису и потом се договори о датуму његовог спровођења. Резултати парламентарних избора, као и локалних, створили су нови друштвени амбијент за национално изјашњавање, јер су последња два пописа била "трауматична", ако се узму у обзир притисци и уцене Милове власти. Годинама је вештачки градила црногорски идентитет, од језика до цркве, на антисрпској матрици.

Страх од немогућности запослења, губитка радног места, да ће бити третирани као грађани другог реда ако се изјасне као припадници српске националности, креиран је управо из идеолошке кухиње ДПС. На руководећим функцијама дуго у државним институцијама није било оних који су се изјашњавали као Срби. Све се радило да број Срба буде сведен на око десет одсто. Међутим, изгласавање скандалозног Закона о слободи вероисповести крајем децембра 2019. подигло је народ на ноге, пробудило још више националну свест и на крају урушило сав труд градитеља црногорског идентитета.

Посланик Демократског фронта Дејан Ђуровић, као известилац Одбора за финансије и буџет, каже да се већ 15 месеци води дебата треба ли спровести попис који је обавеза сваке државе.

- Свуда је то техничко питање, само је код нас политичко. У процесу разбијања српског народа у бившој Југославији, креаторима пројекта главно оружје постаје попис становништва. Доминантно српска свест у Црној Гори на крају и после Другог светског рата је мењана како би се Срби превели у Црногорце и да се новостворена нација одвоји од српске - указује Ђуровић.

Црна Гора је једина држава у Европи у којој "носећа" нација нема натполовичну већину у сопственој земљи.

- Зато је требало православне Србе "претопити" у Црногорце, да би ови постали натполовична већина, а посебно када им то не успева код Албанаца, муслимана, Бошњака и Хрвата - каже за "Новости" Јован Маркуш, публициста. - Што се тиче црногорског српства и црногорства као есенције српства, најбоље су то артикулисали најрепрезентативнији Црногорци. Пре свега то су сви до једног владари куће Петровића.

Наш саговорник подсећа да је родоначелник ове династије владика Данило записао у рукописном јеванђељу које је поклонио Пећкој патријаршији: "Данил, владика цетињски, Његош, војеводич српској земљи..."

- А како тек мисли и пише Петар Други Петровић Његош, који је своје култно дело "Горски вијенац" посветио "праху оца Србије", Карађорђу. Епископу ужичком Никифору Максимовићу на календару "Даница", лета 1833, уместо потписа Његош исписује стихове: "Име ми је Вјерољуб, презиме ми Родољуб, Црну Гору, родну груду, камен пише одасвуд. Српски пишем и зборим, сваком громко говорим: народност ми србинска, ум и душа славјанска". Никола Петровић Његош, књаз, а потом и краљ Црне Горе, ништа не мења у континуитету мисли петровићевске.

 

КО ГОВОРИ ЦРНОГОРСКИ

ПРЕМА попису из 1909. године, у Књажевини Црној Гори се готово 95 одсто становника изјашњавало као Срби, и тако је било све до првог пописа након Другог светског рата, па је 1948. било Црногораца 90,67 одсто, а Срба свега 1,78! Према попису 1961. Црногораца је било 81,37 одсто, а Срба 2,99, да би десет година касније Црногораца било 67,15, а Срба 7,46 одсто. Према попису 2003. било је 43,16 одсто Црногораца и 31,99 одсто Срба, а слично је било и 2011. Те године за српски као матерњи језик изјаснило се 42,88 одсто, а за црногорски, који је службени - 36,97 процената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (4)

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?!