ПРОТИВ ЗАКОНА О ПРЕДСЕДНИКУ ЦРНЕ ГОРЕ: Венецијанска комисија - Мењају се овлашћења прописана уставом
ВЕНЕЦИЈАНСКА комисија је дала препоруку да се не усвоји Закон о изменама и допунама Закона о председнику, оцењујући да се тим законом мењају овлашћења прописана Уставом кроз "обичан закон".
- Уставни суд Црне Горе тренутно не може да функционише због недостатка кворума, а предстоји поновна скупштинска расправа о Закону о председнику. У том контексту, Венецијанска комисија је прихватила да да своје мишљење о уставности Закона - наводи се у мишљењу.
Венецијанска комисија указује да је анализирала уставне одредбе о формирању владе и истиче да их је врло мало. Утврдили су да измене и допуне Закона о председнику не да само разјашњавају ове одредбе, већ их допуњавају и чак им и противрече. Подсећају да је за измену Устава потребна квалификована већина, а да су измене одредби о фомирању владе кроз измене Закона о председнику, који је обичан закон, у суштини промене Устава мањом већином од оне прописане Уставом.
Венецијанска комисија напомиње да би било корисно да Устав има додатне прописе о формирању владе, како би се спречавали застоји и разуме да Закон о председнику представља прагматичан покушај да се реши институтиционални ћорсокак, али понавља да комплементарне одредбе из тог закона утичу на систем поделе власти предвиђен Уставом треба додати путем измене устава за који је потребна квалификована већина. Венецијанци жале због блокаде Уставног суда и оцењују да је то резултат неспремности политичких партија да пронађу конструктивне компромисе. Сматрају да је Уставни суд могао дати битне смернице о тумачењу уставних дужности председника и парламента и да је тренутна политичка криза могла бити избегнута и решена да су се власти Црне Горе руководиле принципом лојалне сарадње између државних органа.
- Одбијање председника да предложи кандидата за премијера за формирање Владе, или да именује оног кога је предложила скупштинска већина, изостанак политичких консултација или одбијање да у њима учествује, међусобне оптужбе за неуставно понашање, претње бојкотом парламента или импичмент, одбијање избора судија Уставног суда, све до исхитрене законодавне иницијативе која се материјализовала у Закону о изменама и допунама Закона о председнику, свеукупно су симптоми непоштовања институција и грађана, као и лоших политичких и уставних култура - истиче ВК.
Препоручујемо
СНИМАК ИСПРЕД АЕРОДРОМА У ПОДГОРИЦИ: Објављен видео напада на Милана Кнежевића (ВИДЕО)
08. 12. 2022. у 20:34
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)