АФЕРА "ТЕЛЕКОМ" ОПЕТ У СКУПШТИНИ: Пред посланицима проблем приватизације и уништавања некад успешних предузећа

И. Д. С.

18. 01. 2023. у 14:14

СКУПШТИНСКА комисија за контролу и праћење приватизација актуализоваће аферу “Телеком”.

АФЕРА ТЕЛЕКОМ ОПЕТ У СКУПШТИНИ: Пред посланицима проблем приватизације и уништавања некад успешних предузећа

Фото принтскрин фејсбук/maksimvucinic

На анкетном одбору преиспитаће се процес и сумње у корупцију приликом продаје државног предузећa пре 18 година. Ово је најавио је председник комисије, посланик Радничке партије Максим Вучинић.

- Црногорска Влада је 2004. године донела одлуку да се приватизују никшићка Железара, Комбинат алуминијума Подгорица, Институт “Симо Милошевић” Игало и Телеком, а данас сви сведочимо да су управо приватизације уништиле та предузећа, а штету плаћа држава, грађани и порески обвезници - наводи Вучинић. - Исто је и са Телекомом, приватизација је донела штету свим, па и запосленима у тој компанији. Радницима, не да се услови нису побољшали, већ им се прети укидањем колективног уговора.

Приватизација државне телекомуникационе компаније, истиче Вучинић, донела је штету која се мери стотинама милиона евра. Стога је, истиче, неопходно поново испитати све детаље у том процесу. Како истиче, државна компанија продата је за свега 114 милиона евра, колико би, да је остала у државном власништву, “сипала” у државну касу на годишњем нивоу.

- Налази америчке Комисије за хартије од вредности, као и пристанак Мађар Телекома и Дојче Телекома да плате скоро 100 милиона долара за поравнање како амерички, односно, њујоршки Окружни суд не би наставио процес против те компаније због малверзација приликом куповине Црногорског Телекома, недвосмислено указују да овај "аранжман" представља случај приватизације заснован на корупцији на високом нивоу, а штетан по интересе грађана и државе Црне Горе. Прво што упада у очи је - зашто је уопште било потребно продавати компанију која је сваке године могла да у државну касу убаци бар стотињак милиона евра. Тадашња власт је то невешто правдала, изговором да у новој економској ери Влада не би требало да се бави бизнисом а да ће новац од приватизације послужити за градњу аутопута. Ако имамо у виду колико нас је коштао аутопут, те колико смо добили од приватизације Телекома, ова пословно примитивна изјава оголела је суштину пораза приватизацијионог циља – рекао је Вучинић.

Како додаје, нарочито критикован елемент овог приватизационог аранжмана је чињеница да је Дојче телекому припала и комплетна инфраструктура у коју спада и такозвана телекомуникациона канализација, која купцу обезбеђује апсолутан монопол и могућност стицања екстра профита на тржишту услуга.

- Црна Гора је урадила нешто незамисливо. Продала је физички систем преноса података који је нераздвојив од тржишта, дакле није продала само субјекат него је продала тржиште. Продала је сувренитет над одређеним делом економског простора. Веома споран аспект приватизације представља и одлука тадашње Владе да из државне касе, новцем грађана, са по 30 центи по акцији, финансира Мађар Телекомову куповину акција црногорског Телекома од мањинских акционара, како би се “инвеститору” омогућило да се докопа жељеног удела од 70 посто. Овакав потез Владе, осим што је законски спорран, противан је здравом разуму, јер је бесмислено да грађани финансирају куповину нечега што продају, споран је и зато што се Влада умешала у тржиште капитала фаворизујући само једног инвеститора – закључио је Вучинић.

ДИРЕКТОРИ ОСЛОБОЂЕНИ КРИВИЦЕ

Виши суд је прошлe године донео ослобађајућу пресуду за Олега Обрадовића и Миодрага Ивановића, бивше директоре некадашње државне компаније Телеком, осумњичене да су злоупотребом положаја, током приватизације Телекома прибавили 2, 3 милиона евра преко оф-шор компанија. Тиме је афера “Телеком”, која је водила је до самог државног врха, односно породице актуелног председника државе Мила Ђукановића, добила свој епилог. Афера је покренута када је Америчка комисија за хартије од вредности (СЕЦ) утврдила је да је Мађар телеком платио 7, 3 милиона евра мита тадашњим црногорским властима преко адвоката ,,сестре највишег званичника”. Мито је, како је утврдила СЕЦ, плаћен преко четири лажна консултантска уговора потписана након продаје Телекома, између те компаније и Мађар телекома. Власници тих оф-шор команија нису познати јавности, а ко је примио новац, за шта, те где је тај новац завршио правосуђе није истраживало у овиру поменуте оптужнице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.

01. 11. 2024. у 11:25

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".

01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28

Коментари (0)

Да ли сте знали да топлота најбрже лечи повреду? Откривамо зашто је ТЕЦАР терапија најефикаснија